Przejazd w delegacji to czas pracy kierowcy, który wiezie pracowników

Kategoria: Czas pracy
Autor: Joanna Kaleta
Data: 30-07-2014 r.

Godziny wyjazdu w delegację lub powrotu z niej – jeśli przypadają poza godzinami pracy – nie są traktowane jako czas pracy. Jednak zupełnie inaczej jest w przypadku pracownika, który wiezie innych pracowników w delegację jako kierowca samochodu służbowego. W takim przypadku osoba kierująca jadąc – wykonuje pracę.

Czas przejazdu nie jest wliczany do czasu pracy pracownika i to niezależnie od tego, jak często mają miejsce delegacje. Będzie on jednak zaliczony do czasu pracy, jeśli przypada w harmonogramowych godzinach pracy pracownika (wyrok SN z 23 czerwca 2005 r., II PK 265/04). Oznacza to, że do czasu pracy należy wliczyć:

Pracodawca nie musi więc rekompensować (w formie dodatkowego wynagrodzenia lub czasu wolnego od pracy) czasu spędzonego na samą podróż na miejsce wykonywania obowiązków w delegacji, a także podróż powrotną – chyba że przypada on w harmonogramowych godzinach pracy pracownika.

Wyjątek dotyczy przypadku gdy pracownik prowadził samochód służbowy, przewożąc innych pracowników (np. w delegację, na szkolenie) na polecenie pracodawcy. W takiej sytuacji czas prowadzenia pojazdu będzie dla niego czasem pracy. Pracownikowi oprócz diety przysługiwać będzie wówczas wynagrodzenie za cały czas podróży służbowej. 

Zdaniem Sądu Najwyższego: Jeżeli jedynym celem podróży jest przewóz pracowników i pracownikowi umysłowemu zlecono – poza godzinami normalnej pracy – dodatkowe obowiązki kierowcy, czas przejazdu w tej sytuacji oznacza jednocześnie czas pracy (Wyrok SN z 4 kwietnia 1979 r., I PKN 3/79.)

 

Joanna Kaleta

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

30 najciekawszych pytań z prawa pracy

pobierz

Różnicowanie wynagrodzeń na takich samym stanowiskach

pobierz

Dokumentacja pracownicza

pobierz

Pracownik może krytykować decyzje szefa, ale nie jego osobę

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 35443 )
Array ( [docId] => 35443 )


Array ( [docId] => 35443 )