Awans pracownika samorządowego tylko w ramach jednej grupy stanowisk

Kategoria: Grupy zawodowe
Data: 02-09-2013 r.

Od 1 września 2013 r. pracownik samorządowy zatrudniony na stanowisku asystenta lub doradcy albo pomocniczym i obsługi nie awansuje bez naboru na urzędnika. Przeniesienie pracownika samorządowego (awans wewnętrzny) jest możliwe tylko w ramach jednej grupy stanowisk.

Wolne stanowiska urzędnicze, w tym kierownicze stanowiska urzędnicze, w samorządzie terytorialnym obsadzane są w drodze wolnego i konkurencyjnego naboru.

Z dniem 1 września 2013 r. weszła w życie nowelizacja ustawy o pracownikach samorządowych, która wprowadziła zmiany m.in. w zakresie awansu wewnętrznego. Nowe przepisy doprecyzowały, że awans wewnętrzny (przeniesienie pracownika samorządowego) jest możliwy wyłącznie w ramach jednej i tej samej grupy stanowisk. Tym samym wyeliminowane zostały wątpliwości interpretacyjne, jakie pojawiały się w poprzednim stanie prawnym, na które uwagę zwracała m.in. Najwyższa Izba Kontroli.

Przepisy w brzmieniu obowiązującym do 31 sierpnia 2013 r. nie zabraniały wprost awansowania pracowników samorządowych między grupami stanowisk, tj. ze stanowiska pomocniczego i obsługi lub dorady i asystenta na stanowisko urzędnicze. Wielu prawników było zdania, że takie postępowanie nie narusza przepisów ustawy.

Jednak od 1 września 2013 r. awans wewnętrzny jest możliwy wyłącznie w ramach tej samej grupy stanowisk. Nie ma zatem możliwości awansowania pracownika np. ze stanowiska pomocniczego i obsługi na stanowisko urzędnicze, bez przeprowadzania naboru.


Tagi: nik

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

30 najciekawszych pytań z prawa pracy

pobierz

Różnicowanie wynagrodzeń na takich samym stanowiskach

pobierz

Dokumentacja pracownicza

pobierz

Pracownik może krytykować decyzje szefa, ale nie jego osobę

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 26266 )
Array ( [docId] => 26266 )