Czy postawy zawodowe można kształtować już w dzieciństwie

Kategoria: HR
Autor: Kulik Katarzyna
Data: 06-04-2012 r.

Współczesny rynek pracy wymaga pełnej elastyczności i dostosowania do bieżących trendów. Wypracowanie odpowiednich postaw zawodowych może zająć lata. Czy pracę nad nimi można rozpocząć już w dzieciństwie?

Im wcześniej tym lepiej

W kształtowaniu postaw zawodowych istotną rolę odgrywają zdolności i zainteresowania odpowiadające konkretnym grupom zawodów. Ich wczesne zidentyfikowanie pozwoli na właściwe dostosowanie procesu edukacji. Odpowiednie rozwijanie posiadanych zdolności i preferencji pozwoli na pełne wykorzystanie ich potencjału. Ponadto, wczesna ocena zainteresowań dziecka umożliwia ich optymalny rozwój.

Dostosowanie procesu edukacji

Istotny wpływ na postawy zawodowe ma proces edukacji dziecka. Nieodpowiednio dostosowane metody nauczania oraz ignorowanie prawdziwych zainteresowań dziecka mogą negatywnie wpłynąć na jego karierę zawodową w przyszłości.

Panujące gdzieniegdzie przekonanie, że człowiek jest w stanie wszystkiego się nauczyć jest błędne. Każdy, a szczególnie dziecko, powinien poprzez proces nauki rozwijać swoje indywidualne predyspozycje. Ich odpowiednie ukształtowanie pozwoli na wybór właściwego kierunku, w którym powinna podążać konkretna osoba i który zagwarantuje wybranie właściwego zawodu w przyszłości.

Ukierunkowanie na cel

Określenie zainteresowań już w najmłodszych latach pozwoli również w pełni ukierunkować się na konkretny cel działania, tj. na konkretną specjalizację jaką należy rozwijać. Ustalenie właściwego planu działania zmierzającego do realizacji zaplanowanego celu pozwoli na osiągnięcie w przyszłości zawodowego sukcesu. Realizowanie strategii zawodowej od najmłodszych lat umożliwi wypracowanie postawy społecznej, która w pełni świadomie będzie dążyła do realizacji wyznaczonych zadań.

Kulik Katarzyna

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

30 najciekawszych pytań z prawa pracy

pobierz

Różnicowanie wynagrodzeń na takich samym stanowiskach

pobierz

Dokumentacja pracownicza

pobierz

Pracownik może krytykować decyzje szefa, ale nie jego osobę

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 26288 )
Array ( [docId] => 26288 )