Czy praca w domu to dobry pomysł

Kategoria: HR
Autor: Kulik Katarzyna
Data: 03-07-2012 r.

Zmieniający się rynek pracy wymaga coraz większej elastyczności. W związku z powyższym zmianie ulega nie tylko czas, ale również miejsce pracy. Coraz więcej osób tradycyjne biura zamienia na własne mieszkania. Czy praca w domu to rzeczywiści dobry pomysł? Jakie są wady i zalety telepracy?

Dyspozycyjność podczas telepracy

Praca w domu może stwarzać wrażenie, że pracownik jest dyspozycyjny przez cały dzień. Przecież nie musi przemieszczać się do biura, a narzędzia pracy ma cały czas dostępne. Jednak wszystko zależy tak naprawdę od konkretnego pracownika.

Praca w domu gwarantuje wprawdzie stałą możliwość zajmowania się służbowymi obowiązkami, jednak z drugiej strony przeszkodą mogą być prywatne obowiązki. Połączenie życia zawodowego i prywatnego na kilkunastu metrach kwadratowych prywatnego mieszkania może sprawić, że obowiązki zawodowe zostaną odsunięte na dalszy plan. Opieka nad dziećmi czy konieczność organizacji życia całej rodziny może zajmować większość czasu w ciągu dnia. W takich przypadkach zadania służbowe realizowane są z reguły w drugiej kolejności, a wywiązanie się z nich może wiązać się z pracą do późna.

Organizacja czasu pracy osoby pracującej w systemie telepracy

Telepraca może być efektywna tylko wtedy, kiedy będziesz potrafił odpowiednio zorganizować sobie cały dzień. Fakt, że pracujesz w domu, wcale nie musi pozbawiać Cię własnego biura. Zaaranżuj je w jednym z pokoi. Wstaw do niego komputer i wszystkie niezbędne do pracy urządzenia, wyeliminuj zaś te rzeczy, które mogą Cię rozpraszać w czasie pracy, np. telewizor. Poproś też swoich najbliższych, aby nie przeszkadzali Ci w czasie pracy.

Nie szukaj też wymówek do tego, aby odłożyć wykonanie konkretnego zadania na później. Im szybciej uporasz się z zawodowymi obowiązkami, tym więcej czasu będziesz mógł poświęcić rodzinie. Zabawa z dzieckiem czy spacer z psem sprawią Ci wiele więcej satysfakcji, kiedy nie będziesz odczuwał presji związanej ze służbowymi obowiązkami.

 

Izolowanie się od kolegów z pracy - błąd jaki popełniają osoby pracujące w systemie telepracy

Jednym z błędów, jaki często popełniają osoby pracujące w domu, jest zupełna izolacja od innych ludzi. Wprawdzie brak konieczności pojawiania się w siedzibie firmy znacznie ogranicza kontakty z innymi ludźmi, nie oznacza to jednak, że masz zostać odludkiem. W każdej wolnej chwili szukaj okazji do spotkań z przyjaciółmi, ludźmi z tej samej branży czy kolegami z pracy. Nawet krótka wizyta w biurze zleceniodawcy pozwoli Ci na zmianę środowiska. Pamiętaj, że nie samą pracą człowiek żyje, a kontakty z innymi ludźmi mają pozytywny wpływ na Twój rozwój. Dlatego nie skazuj się na samotność.

Praca w domu może być dobrym pomysłem. Szczególnie dla osób, którym ciężko byłoby pogodzić pracę zawodową z domowymi obowiązkami. Jednak decydując się na ten rodzaj pracy, musisz wykazać się silnym samozaparciem oraz dobrą organizacją własnego czasu. Tylko w ten sposób praca w domu pozwoli Ci osiągnąć zawodowy i osobisty sukces.

Kulik Katarzyna

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

30 najciekawszych pytań z prawa pracy

pobierz

Różnicowanie wynagrodzeń na takich samym stanowiskach

pobierz

Dokumentacja pracownicza

pobierz

Pracownik może krytykować decyzje szefa, ale nie jego osobę

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 26439 )
Array ( [docId] => 26439 )