Jak aktywność sportowa może mieć wpływ na Twoją karierę zawodową

Kategoria: HR
Autor: Kulik Katarzyna
Data: 28-06-2012 r.

Sport to zdrowie! Powienien o tym wiedzieć każdy z nas. Ile jednak osób tak naprawdę dba o swoją sprawność fizyczną? Ilu Polaków ma świadomość, że aktywność sportowa może mieć wpływ na ich zawodową karierę?

Sprawność fizyczna

Głównym powodem, dla którego powinieneś uprawiać konkretną dyscyplinę sportu, jest Twoja sprawność fizyczna. Prowadząc siedzący tryb życia oraz odżywiając się niezbyt pełnowartościowymi posiłkami nieuchronnie skazujesz swój organizm na osłabienie. Problemy z sercem, otyłość, urazy kręgosłupa – to tylko niektóre dolegliwości spowodowane brakiem aktywności fizycznej.

Z tego też względu, aby uchronić samego siebie przed poważnymi chorobami, powinieneś poświęcić nieco więcej czasu na aktywność sportową. Nie musisz oczywiście uprawiać konkretnych dyscyplin wyczynowo. Piętnastominutowe ćwiczenia każdego ranka, basen czy siłownia raz w tygodniu oraz jazda rowerem albo jogging z pewnością pomogą Ci w utrzymaniu właściwej formy, a co za tym idzie w zmniejszeniu ryzyka zachorowania.

Sprawność psychiczna

Aktywność fizyczna wpływa również pozytywnie na sprawność umysłową. Uprawianie sportów na świeżym powietrzu pozwala na odpowiednie dotlenienie mózgu. Poza tym wysiłek jest dobrym sposobem na rozładowanie negatywnych emocji. Aktywność fizyczna poprawia również kondycję Twojej psychiki.

Walka z wypaleniem zawodowym

Odpowiednia aktywność fizyczna ma kolejne znaczenie dla Twojej kariery zawodowej. Badania dowodzą, że osoby regularnie uprawiające sport, są mniej narażone na zawodowe wypalenie. Jak to możliwe?

Wpływ na to mają wszystkie powyższe czynniki, o których wspomniano wyżej. Zwiększona sprawność fizyczna i psychiczna pozwalają Ci na większą wydajność w pracy. Ponadto możliwość wyładowania negatywnych emocji gwarantuje skuteczny relaks i możliwość odreagowania zawodowego stresu. Poza tym regularne uprawianie sportu stanowi solidne podłoże energetyczne, które możesz wykorzystać w realizacji zawodowych obowiązków.

Aktywność sportowa wbrew pozorom ma duży wpływ na Twoją zawodową karierę. Pozwala nie tylko na wypracowanie odpowiedniej sprawności fizycznej czy umysłowej, ale również na odreagowanie zawodowego stresu oraz zdobycie dodatkowej energii do działania.

Kulik Katarzyna

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

30 najciekawszych pytań z prawa pracy

pobierz

Różnicowanie wynagrodzeń na takich samym stanowiskach

pobierz

Dokumentacja pracownicza

pobierz

Pracownik może krytykować decyzje szefa, ale nie jego osobę

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 26422 )
Array ( [docId] => 26422 )