Jak kobieta może zrobić karierę na kierowniczych stanowiskach

Kategoria: HR
Autor: Łozińska Agnieszka
Data: 27-05-2012 r.

Coraz więcej kobiet odnosi sukces na stanowiskach zarządczych i wysokich menedżerskich szczeblach. Jednak dojście do takiego stanu rzeczy wymaga sporo samozaparcia i pracy nad sobą. Jak zostać kobietą sukcesu i co się z tym wiąże?

Cel

Warto zacząć od wyznaczenia sobie celu. Kobieta sukcesu wie do czego dąży i co chce przez to osiągnąć. Osiągnięcie wysokiego, kierowniczego stanowiska wiąże się często z przebyciem dłuższej lub krótszej drogi poprzez niższe szczeble kariery. Dobrze jest określić jak będzie wyglądała nasza ścieżka i jakie dodatkowe szkolenia i kompetencje trzeba zdobyć, żeby dany cel osiągnąć.

Umiejętności

Jest to bardzo ważny element kariery na kierowniczym stanowisku. Nikt nie powierzy takiej odpowiedzialności osobie, która nie posiada odpowiednich kompetencji i zdolności. Kobieta, która chce osiągnąć ten szczebel swojej kariery powinna cechować się wysoką asertywnością i pewnością siebie. Powinna też umieć zbudować swój autorytet i budzić respekt wśród swoich podwładnych. Jednocześnie dobrze jest, kiedy mogą jej zaufać i wiedzą, że mogą liczyć na jej kompetencje i umiejętności zażegnywania sporów.

Stres

Praca na odpowiedzialnym stanowisku często wiąże się z dużym stresem. Warto nabyć umiejętności zapobiegania mu. Jednym ze sposobów jest wykonywanie ćwiczeń oddechowych. Pomaga także myślenie o pozytywnych rzeczach, muzyka, humor albo herbata ziołowa.

 

Godzenie obowiązków

Kobieta sukcesu powinna umieć znaleźć harmonię pomiędzy pracą i życiem prywatnym. W tym przypadku ważne jest rozdzielenie obu tych sfer życia. Można to osiągnąć dobrze planując swoje obowiązki zawodowe i domowe oraz dzieląc się nimi z partnerem.

Sukces na kierowniczym stanowisku nie jest przeznaczony tylko dla mężczyzn. Kobiety również posiadają umiejętności i potrafią ciężko pracować, żeby osiągnąć obrany przez siebie cel. Ich głównymi atutami, jako kierowników i dyrektorów jest niezależność, asertywność i doskonałe umiejętności interpersonalne.

Łozińska Agnieszka

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

30 najciekawszych pytań z prawa pracy

pobierz

Różnicowanie wynagrodzeń na takich samym stanowiskach

pobierz

Dokumentacja pracownicza

pobierz

Pracownik może krytykować decyzje szefa, ale nie jego osobę

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 26329 )
Array ( [docId] => 26329 )