Jak nie poddać się presji

Kategoria: HR
Autor: Kulik Katarzyna
Data: 28-06-2012 r.

Presja zwykle paraliżuje człowieka. Poczucie zbliżającego się terminu realizacji zlecenia czy projektu bardzo często zamiast motywować do działania, negatywnie odbija się na jakości jego wykonania. Czy istnieje jakiś sposób na to, aby nie poddać się destrukcyjnemu działaniu presji?

Czym jest presja

Samo pojęcie presji jest każdemu znane. Jak jednak ją zdefiniować? Presja to nic innego jak nacisk na wykonanie konkretnej czynności. Termin realizacji projektu czy kontrola przełożonego dają sygnał Twojemu organizmowi, że musisz wykonać dane zadanie.

Presja może być wywierana w sposób bezpośredni, np. przez przełożonego czy goniące terminy, ale również w sposób pośredni. Przypominasz może sobie jakąś sytuację, gdzie będąc w grupie zacząłeś postępować tak jak inni, chociaż nie do końca ten sposób postępowania był zgodny z Twoimi poglądami? Wtedy właśnie miałeś do czynienia z tego rodzaju presją wywieraną przez otaczających Cię ludzi i ich postępowanie.

Czy presja jest niebezpieczna

Tak naprawdę presja jest wywierana na człowieka każdego dnia. Wystarczy włączyć telewizor i obejrzeć pierwszą lepszą reklamę. Aktor, który przekonuje Cię do wyjątkowych właściwości szamponu do włosów, również wywiera na Ciebie presję, jednak niegroźną.

Problem może pojawić się wtedy, kiedy presja będzie działała na Ciebie paraliżująco bądź będzie wywoływała działanie sprzeczne z Twoją wolą. Wywierana przez otoczenie może uniemożliwić Ci postępowanie według indywidualnych reguł. W takim przypadku bardzo łatwo możesz zagubić swoją tożsamość.

Jak walczyć z presją

Walka z destrukcyjnym oddziaływaniem presji nie jest wcale trudna. Bez względu na jej źródło pochodzenia, destrukcyjną siłę może w ciągu kilku minut zmienić w źródło motywacji. Jak to zrobić? Wystarczy, że szczerze odpowiesz sobie na kilka zasadniczych pytań:

  • Jaki jest Twój cel w życiu? Co tak naprawdę chcesz osiągnąć?
  • Jaki jest powód, dla którego chcesz osiągnąć ten cel?
  • W jaki sposób osiągnięcie wyznaczonych celów wpłynie na Twoje życie?
  • W jaki najlepszy sposób możesz to wszystko zrealizować?

Odpowiedź na te kilka pytań pozwoli Ci na uświadomienie sobie, dlaczego tak właściwie wykonujesz konkretne zadanie. Co ważniejsze pozwoli Ci zrozumieć, że zadanie, które wykonujesz, realizowane jest z Twojej wewnętrznej potrzeby, a nie dlatego, że ktoś tego od Ciebie wymaga.

Uświadomienie sobie, że zrealizowanie konkretnego zadania zbliża Cię do życiowego celu doda Ci energii do działania i ułatwi pokonanie wszelkie przeciwności. Dodatkowo traktowanie poszczególnych zadań jako kroków przybliżających Cię do celu będzie również gwarantowało wysoką jakość ich realizacji.

Walka z negatywnym wpływem presji na Twoje zachowanie nie jest wcale trudne. Cały sukces tkwi tak naprawdę w uświadomieniu sobie prawdziwych powodów swojego postępowania. Kiedy będziesz wiedział, że każde wykonane w terminie zadanie zbliża Cię do życiowego celu, jego realizacja będzie dla Ciebie przyjemnością a nie przykrą koniecznością.

Kulik Katarzyna

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

30 najciekawszych pytań z prawa pracy

pobierz

Różnicowanie wynagrodzeń na takich samym stanowiskach

pobierz

Dokumentacja pracownicza

pobierz

Pracownik może krytykować decyzje szefa, ale nie jego osobę

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 26426 )
Array ( [docId] => 26426 )