Jak pogodzić obowiązki zawodowe i prywatne

Kategoria: HR
Autor: Łozińska Agnieszka
Data: 27-05-2012 r.

Kariera nie zawsze idzie w parze z rozkwitem życia osobistego. Jednak te dwie rzeczy nie muszą się wykluczać. Wbrew pozorom można skutecznie pogodzić rozwój zawodowy z życiem rodzinnym i towarzyskim.

Złota zasada

Powinnaś bezwzględnie zapomnieć o wykonywanym zawodzie w chwili, kiedy znajdujesz się w domu lub z przyjaciółmi. Jest to cenna umiejętność, która stanowi podstawę rozdzielenia sfery prywatnej od życia zawodowego. Poza czasem na samorealizację musi znaleźć się chwila na wykonywanie obowiązków domowych, a także czas dla siebie.

Wymiar godzin

Sposobem na zyskanie większej ilości czasu dla siebie jest podjęcie pracy w niepełnym wymiarze godzin. Inną metodą są elastyczne godziny, dostosowane do Twoich potrzeb oraz możliwości pracodawcy. Jeśli wychowujesz dziecko, możesz znaleźć zawód, który da się wykonywać zdalnie, nie wychodząc z domu. Jest to coraz bardziej popularny międzynarodowy trend, który zaczyna być obecny także w polskich firmach.

Planowanie

Planowanie pomaga lepiej rozłożyć czas pomiędzy pracą a życiem prywatnym. Podobnie jak stawianie sobie celu w obu tych sferach. Jeśli wiesz, że możesz zrobić coś dzisiaj, nie odkładaj tego na jutro. Zaoszczędzisz czas i będziesz mógł więcej zrobić po pracy.

Również swoje obowiązki w domu powinieneś starannie planować. Jeśli jesteś osobą niezorganizowaną, sporządź listę rzeczy, które musisz wykonać w biurze i po godzinach pracy. Wykonując je zgodnie z harmonogramem zobaczysz, ile czasu pozostanie Ci do dyspozycji na własne przyjemności.

 

Podział obowiązków

Będąc w związku można łatwiej godzić życie zawodowe z prywatnym. Jest to możliwe za sprawą podzielenia z partnerem obowiązków domowych. Dzięki temu możesz zaoszczędzić czas po pracy i wypocząć. Czynności, które będziesz wykonywać po godzinach nie będą dla ciebie zbyt dużym obciążeniem.

Godzenie życia zawodowego z osobistym wymaga wiele samozaparcia i dyscypliny. Jest to jednak możliwe i stanowi cenną umiejętność w dzisiejszym świecie.

Łozińska Agnieszka

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

30 najciekawszych pytań z prawa pracy

pobierz

Różnicowanie wynagrodzeń na takich samym stanowiskach

pobierz

Dokumentacja pracownicza

pobierz

Pracownik może krytykować decyzje szefa, ale nie jego osobę

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 26333 )
Array ( [docId] => 26333 )