Jak wykorzystać swoje mocne strony w biznesie

Kategoria: HR
Autor: Łozińska Agnieszka
Data: 27-05-2012 r.

Praca dla wielu z nas jest wyzwaniem. Żeby lepiej sobie w niej radzić warto poznać, rozwinąć i wykorzystać nasze mocne strony. Jak je rozpoznać i skutecznie rozwijać, by odnieść sukces? Można zacząć od lektury tego artykułu.

Znalezienie swoich mocnych stron

Najważniejsze to znaleźć dziedzinę lub cechę, która niewątpliwie jest Twoją mocną stroną, w której czujesz się dobrze i dzięki niej osiągasz sukces. Pomóc w tym może wypisanie tych rzeczy na kartce. Uwzględnij także swoje wrodzone talenty oraz umiejętności, które nabyłeś podczas pracy. Możesz także zapytać swoich znajomych i rodzinę w czym, według nich, jesteś naprawdę dobry. Zastanów się jakie czynności należące do Twoich obowiązków służbowych sprawiają Ci satysfakcję i które z Twoich działań przyniosły Ci sukces.

W rozwijaniu umiejętności, które są Twoimi atutami mogą pomóc specjalnie przygotowywane warsztaty lub proste ćwiczenia, które można wykonywać samodzielnie. Na rynku dostępnych jest wiele książek zawierających strategie wykorzystywania mocnych stron.

Rozwój

Twoje mocne strony pomogą zwiększyć Ci produktywność na stanowisku pracy. Z tego na pewno ucieszy się Twój pracodawca. Rozwój Twoich atutów w dziedzinie kontaktów międzyludzkich może pomóc Ci zostać docenionym i zauważonym w zespole. A to w połączeniu ze zdolnościami przywódczymi może zaowocować awansem. Rozwijanie asertywności, umiejętności słuchania i wyczulenia na potrzeby innych osób może przynieść przełom w kontaktach z kontrahentami i innymi pracownikami.

Niekiedy może się zdarzyć, że najlepszym sposobem na zrealizowanie swojego potencjału jest założenie własnej działalności gospodarczej. Ważne jest, żeby zachować równowagę i swoimi mocnymi stronami nie ograniczać i zagłuszać swoich współpracowników.

 

Rozwijanie i wykorzystywanie swoich dobrych stron sprawi, że poczujesz się lepiej ze swoimi obowiązkami oraz w końcu odnajdziesz się na stanowisku pracy. Dodatkowo, z mocnych stron będziesz mógł skorzystać także w życiu prywatnym. Jest to także dobra okazja, żeby poznać samego siebie.

Łozińska Agnieszka

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

30 najciekawszych pytań z prawa pracy

pobierz

Różnicowanie wynagrodzeń na takich samym stanowiskach

pobierz

Dokumentacja pracownicza

pobierz

Pracownik może krytykować decyzje szefa, ale nie jego osobę

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 26330 )
Array ( [docId] => 26330 )