Jaki kurs językowy wybrać

Kategoria: HR
Autor: Dyr Wojciech
Data: 10-08-2012 r.

Na rynku aż roi się od różnych kursów językowych. Wszystkie obiecują postępy w nauce w szybkim tempie oraz satysfakcję z nauki. Jak wybrać ten, który będzie najbardziej dopasowany do Ciebie, spełni Twoje oczekiwania, a umiejętności na nim zdobyte będą użyteczne?

Kurs grupowy

Najczęściej wybierane są kursy grupowe. Szkoły językowe oferują wiele poziomów nauczania, różne tempo nauki, a także wiele możliwości dopasowania zajęć do pracy. Zwróćmy przede wszystkim uwagę ile osób może maksymalnie zapisać się na dany kurs. Im będzie ich więcej, tym okazji do zabrania głosu na zajęciach będzie mniej.

Na licznym w uczestników kursie możemy poznać sporo słownictwa i dobrze nauczyć się gramatyki, ale z pewnością nasza zdolność mówienia rozwinie się najsłabiej. Warto zauważyć, że mówienie jest sprawnością najbardziej zaawansowaną, najtrudniejszą i zarazem najbardziej użyteczną.

Rozważmy to zapisując się na kurs, który z pozoru tańszy może okazać się drogi, jeśli będziemy zmuszeni zapisać się dodatkowo na konwersację, żeby podnieść sprawność komunikacyjną języka, którego się uczymy.

Lekcje indywidualne

Drugą i skrajnie odmienną formą nauki języka obcego są lekcje indywidualne. Są one drogie, ale zwykle można precyzyjnie dopasować potrzeby kursanta do tego co może zaoferować mu lektor.

Uczenie się języka na spotkaniach indywidualnych, oprócz niewątpliwych zalet, ma również kilka pułapek. Po pierwsze łatwo taką lekcję odwołać. Często odwoływanie zajęć na pewno wpłynie ujemnie na systematyczność nauki. Nauka indywidualna nie ma zwykle ustalonego programu, ani opieki metodycznej, co oferuje większość szkół językowych.

Może to spowodować, że lekcje nie będą rozwijały naszych zdolności językowych, a nauka przerodzi się w godzinę na pogawędkę przy kawie w języku obcym. Na pewno nam to nie zaszkodzi, ale o prawdziwej nauce możemy wtedy zapomnieć.

Wybierając kurs języka obcego i formę jego nauki zwróćmy przede wszystkim uwagę na to jaki cel nam przyświeca i niemu podporządkujmy wszystkie inne uwarunkowania. Mając jasno określone kompetencje językowe, które chcemy rozwinąć dużo łatwiej będzie nam dokonać właściwego wyboru.


Zobacz także:

Dyr Wojciech

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

30 najciekawszych pytań z prawa pracy

pobierz

Różnicowanie wynagrodzeń na takich samym stanowiskach

pobierz

Dokumentacja pracownicza

pobierz

Pracownik może krytykować decyzje szefa, ale nie jego osobę

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 26502 )
Array ( [docId] => 26502 )