Jaki wpływ ma poczucie własnej wartości na rozwój kariery

Kategoria: HR
Autor: Woźniak Wojciech
Data: 28-05-2012 r.

Wbrew pozorom poczucie własnej wartości może mieć wpływ nie tylko na rozwój kariery. Zobacz, w jaki sposób wysokie lub niskie poczucie własnej wartości może się odbić na życiu zawodowymi i Twojej pewności siebie.

Załóżmy sytuację, w której osoba rekrutująca ma do wyboru dwóch kandydatów. Pierwszy z nich jest osobą tryskającą energią, ma pozytywny pogląd na swoją przyszłość. Jest pewien swojego sukcesu i wie, że na pewno go odniesie. Drugi kandydat, niepewnie odpowiada na pytania. Nie jest również pewny, czy uda mu się odnieść jakikolwiek sukces. Obawia się, czy poradzi sobie z odpowiedzialnością, jaka będzie na nim spoczywać. Pytanie, które trzeba postawić, to który z nich ma większe szanse na zatrudnienie?

Jaka osoba będzie lepszym pracownikiem? Mogąca wypracować dla przedsiębiorstwa konkretne pieniądze, czy taka, która przypuszczalnie będzie powodować problemy? Staje się oczywistym fakt, że wysokie poczucie własnej wartości jest jednym z elementów sukcesu. Można stwierdzić, że jest nawet jednym z kluczowych czynników. Ważne tylko aby było one zdrowe. Osoba zapatrzona w siebie, która uważa innych za gorszych, również może mieć problem z rozwojem kariery, a nawet wzbudzać niechęć u pracodawcy.

Osoby o niskim poczuciu własnej wartości często ulegają frustracji, kiedy ktoś traktuje je z góry lub nie docenia ich starań. Problem leży właśnie w niskiej samoocenie. Wymagając szacunku, należy najpierw potrafić okazać go samemu sobie.

Często zmiana przekonań dotyczących własnej osoby i życia, może doprowadzić do zmiany, która z niepewnego pracownika zrobi lidera. Najważniejsze jest uwierzenie w siebie i rozpoczęcie samorozwoju. Jest to fundament, na którym będzie można zacząć budować własną karierę i który pozwoli, przetrwać pierwsze niepowodzenia, bez zrażania się co do celu. Wtedy jest się już tylko o krok od sukcesu.

Woźniak Wojciech

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

30 najciekawszych pytań z prawa pracy

pobierz

Różnicowanie wynagrodzeń na takich samym stanowiskach

pobierz

Dokumentacja pracownicza

pobierz

Pracownik może krytykować decyzje szefa, ale nie jego osobę

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 26335 )
Array ( [docId] => 26335 )