Kiedy korzystać z pomocy headhuntera podczas poszukiwania pracownika

Kategoria: HR
Autor: Kulik Katarzyna
Data: 15-07-2012 r.

Przeprowadzenie samodzielnej rekrutacji we własnej firmie nie zawsze jest możliwe. W niektórych przypadkach konieczna jest wsparcie specjalisty. W jakich sytuacjach warto skorzystać z pomocy headhuntera?

Rzeczywiste potrzeby przedsiębiorstwa

Headhunting wiąże się z dodatkowymi kosztami, jakie musi ponieść przedsiębiorstwo. Chociażby z tego względu powinieneś przemyśleć, czy pomoc specjalisty w poszukiwaniu nowego pracownika jest rzeczywiście niezbędna.

Usługi headhunterskie są polecane szczególnie w przypadkach, kiedy masz ściśle określone wymagania wobec kandydata. Poza tym im mniejsze prawdopodobieństwo, że Twoja oferta pracy spotka się z małym zainteresowaniem ze względu na szczególne wymagania (np. specjalistyczne wykształcenie, które nie jest zbyt popularnym kierunkiem studiów), tym wsparcie headhuntera bardziej zalecane.

Dlatego, jeżeli Twoja firma rzeczywiście wykazuje zapotrzebowanie na pomoc profesjonalisty, nie bój się po nią sięgnąć. W warunkach, kiedy znalezienie idealnego pracownika będzie niemal niemożliwe za pośrednictwem tradycyjnych metod rekrutacyjnych, headhunter z pewnością nie tylko znajdzie odpowiednią osobę na stanowisko w Twojej firmie, ale również skróci czas rekrutacji do maksimum.

Z korzyścią dla Twojej firmy

Skorzystanie z usług profesjonalnego headhuntera niesie ze sobą wiele korzyści dla Twojego przedsiębiorstwa. Po pierwsze masz stu procentową pewność, że rekrutacja zostanie przeprowadzona w rzetelny sposób. Pamiętaj, że zatrudnianie przez Ciebie pracowników nie musi wcale oznaczać, że poradzisz sobie z poszukiwaniem kandydata na nowe stanowisko. Jeżeli nie jesteś pewien swoich sił w tej materii, powierz lepiej to zadanie specjaliście.

Ponadto, decydując się na współprace z headhunterem, masz pewność, że rozpoczęta rekrutacja zostanie doprowadzona do końca. W wielu przypadkach ma miejsce sytuacja, gdzie przy utrudnionym kontakcie z kandydatem w pełni odpowiadającym Twoim wymaganiom, najzwyczajniej zniechęcasz się wobec dalszych prób zaproszenia go na bezpośrednią rozmowę.

Headhunter nie poddaje się tak łatwo, a negocjacje z danym kandydatem zostają zakończone tylko wtedy, kiedy warunki współpracy z daną osobą okażą się niekorzystne dla Twojej firmy lub gdy kandydat nie okaże zainteresowania Twoją ofertą pracy.

 

W zgodzie z konkurencją

Firmy rekrutacyjne coraz częściej zwracają pracodawcom uwagę, że poszukiwania nowego pracownika powinny przebiegać nie tylko wśród bezrobotnych, ale również wśród osób, które posiadają stałe zatrudnienie. Ta kwestia jest niezwykle istotna w przypadku, kiedy poszukujesz pracownika o szczególnych kompetencjach.

Może Cię jednak zastanawiać fakt, czy oferowanie zatrudnienia osobom pracującym chociażby w firmie konkurencyjnej jest zgodne z etyką biznesową. Z pewnością takie działanie może budzić wątpliwości, jeżeli będzie przeprowadzane bezpośrednio przez Ciebie.

Sytuacja będzie wyglądała zupełnie inaczej, kiedy z pracownikiem konkurencyjnej firmy będzie kontaktował się headhunter. Rekruter jest osobą bezstronną i reprezentuje jedynie wizerunek firmy rekrutującej, której jest pracownikiem. Natomiast informacja, dla jakiego klienta poszukuje pracownika, jest zupełnie oddzielnym tematem.

Headhunterzy mogą stanowić skuteczną pomoc w poszukiwaniu nowego pracownika. Musisz jednak pamiętać, że z ich wsparcia warto korzystać tylko wtedy, kiedy samodzielne przeprowadzenie rekrutacji może być dla Ciebie nie lada wyzwaniem lub gdy znalezienie idealnego pracownika graniczy z cudem.

Jednak zatrudnianie headhuntera do poszukiwania na przykład sprzątaczki narazi Twoją firmę na niepotrzebne koszty oraz nadwyręży Twój wizerunek pracodawcy, który nie jest w stanie poradzić sobie z obsadzeniem podstawowego stanowiska.

Kulik Katarzyna

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

30 najciekawszych pytań z prawa pracy

pobierz

Różnicowanie wynagrodzeń na takich samym stanowiskach

pobierz

Dokumentacja pracownicza

pobierz

Pracownik może krytykować decyzje szefa, ale nie jego osobę

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 26463 )
Array ( [docId] => 26463 )