Na czym polega sesja wymiany wizerunku

Kategoria: HR
Autor: Woźniak Wojciech
Data: 05-06-2012 r.

W każdym miejscu pracy wcześniej czy później może dojść do pojawienia się sytuacji konfliktowych. Sesja wymiany wizerunku jest jedną z nowszych technik stosowanych w celu kontrolowania sytuacji. Umożliwia ona rozwiązanie sporu poprzez zaangażowanie obu jego stron.

Sesja wymiany wizerunku

Sesje wymiany wizerunku organizowane są w celu pokazania poszczególnym stronom sporu, w jaki sposób osoby niezwiązane z ich stanowiskiem je postrzegają. Takie działanie ma pozwolić zrozumieć obu stronom, dlaczego inni postrzegają daną sytuację w tak różnie.

W ten sposób pobudzana jest empatia uczestników, którzy zaczynają dostrzegać, dlaczego inna strona zachowała się tak, a nie inaczej, potrafią zrozumieć jej zachowanie i zwiększa się ich wyrozumiałość dla przyszłych zajść.

Sesje są też dobrym sposobem na hamowanie gniewu u podwładnych, co pozwala ograniczyć negatywne emocje oraz zapoznać się nawzajem uczestnikom sesji.

Zasady, na których oparte są sesje wymiany wizerunku

Sesje wymiany wizerunku opierają się o określone zasady. Są one następujące:

  • każda ze stron sporu musi sporządzić opis swojego stanowiska, jego plusy oraz minusy, a następnie wykonać podobny opis stanowiska drugiej strony, opierający się na własnych spostrzeżeniach i przekonaniach,
  • wszystkie zapisane przez uczestników przemyślenia muszą być w pełni szczere. Nie muszą one skupiać się wokół jednego poglądu, mogą ukazywać kilka punktów widzenia danej sytuacji,
  • po wykonaniu opisów przez każdą ze stron konfliktu musi zostać wybrany przedstawiciel, który będzie prezentował utworzone wizerunki,
  • następnie strony muszą wspólnie wypracować sposoby umożliwiające im współpracę na podstawie informacji, które uzyskały.

 

Cała sesja ma pomóc zrozumieć czynniki, które spowodowały konflikt i nie ma na celu ukarania pracowników, nie mogą oni również traktować sesji jak zabawy, tylko podejść do niej poważnie.

Woźniak Wojciech

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

30 najciekawszych pytań z prawa pracy

pobierz

Różnicowanie wynagrodzeń na takich samym stanowiskach

pobierz

Dokumentacja pracownicza

pobierz

Pracownik może krytykować decyzje szefa, ale nie jego osobę

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 26376 )
Array ( [docId] => 26376 )