Rekrutacja wewnętrzna sposobem na znalezienie nowego pracownika

Kategoria: HR
Autor: Kulik Katarzyna
Data: 02-05-2012 r.

Poszukując nowego pracownika, nie musisz wcale ogłaszać oferty pracy poza strukturami własnej firmy. Rekrutacja wewnętrzna może być o wiele łatwiejsza, a nawet bardziej skuteczna. Dlaczego ten rodzaj rekrutacji jest dobrym sposobem na znalezienie wykwalifikowanego pracownika?

Podstawową zaletą rekrutacji wewnętrznej jest fakt, że kandydaci na dane stanowisko w pełni znają już strukturę Twojej firmy. Dzięki temu zwolniony jesteś z konieczności wstępnego przeszkolenia pracownika czy zapoznania go z zasadami funkcjonowania przedsiębiorstwa. Pracownik, który zajmie nowe stanowisko pracy, będzie mógł od samego początku skupić swoją uwagę na powierzonych mu obowiązkach.

Poza tym wcześniejsza znajomość struktury przedsiębiorstwa sprawia, że pracownik będzie swobodnie czuł się na nowym stanowisku. Każdy z powyższych czynników pozytywnie wpłynie na produktywność pracownika, który zajął nowe stanowisko pracy.

Ponadto przeprowadzenie wewnętrznej rekrutacji pozwoli Ci na rzetelną ocenę kompetencji pracownika. Przeprowadzając rekrutację poza strukturami firmy, oceny konkretnego kandydata możesz dokonać jedynie na podstawie przesłanych dokumentów czy ewentualnych referencji z poprzednich miejsc pracy.

W przypadku rekrutacji wewnątrz struktury firmy masz stały dostęp do okresowych ocen kompetencji konkretnego pracownika. Poza tym na podstawie własnych obserwacji związanych z dotychczasową pracą danej osoby, będziesz w stanie w rzetelny sposób ocenić kompetencje kandydata na konkretne stanowisko. Jednym słowem rekrutując wewnątrz firmy masz pełną wiedzę na temat cech konkretnego pracownika, co z pewnością znacznie ułatwi Ci wybór idealnego kandydata na wolne stanowisko.

 

Przeprowadzenie rekrutacji wewnątrz firmy może również pozytywnie wpłynąć na wizerunek Twojego przedsiębiorstwa. Udostępnienie nowych stanowisk pracy dla dotychczasowych pracowników może zostać potraktowane jako możliwość awansu personelu. Ponadto jest z pewnością wyrazem zaufania do zatrudnianego personelu. Skoro nowego pracownika szukasz w strukturach firmy, świadczy to o tym, że w pełni ufasz swoim pracownikom i wierzysz w ich rzetelność.

Ponadto możliwość migracji pracowników na nowe stanowiska często traktowane jest jako możliwość rozwoju osobowego pracowników. Organizując rekrutację wewnętrzną przedstawiasz siebie jako pracownika doceniającego swój personel.

Rekrutacja wewnętrzna nie tylko ułatwia znalezienie w pełni kompetentnego pracownika na nowe stanowisko, ale również pozwala na zaoszczędzenie kosztów związanych z wdrożeniem nowego pracownika. Poza tym pozytywnie wpływa na wizerunek Twojego przedsiębiorstwa, jak również na Twoje relacje z podwładnymi.

Kulik Katarzyna

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

30 najciekawszych pytań z prawa pracy

pobierz

Różnicowanie wynagrodzeń na takich samym stanowiskach

pobierz

Dokumentacja pracownicza

pobierz

Pracownik może krytykować decyzje szefa, ale nie jego osobę

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 26305 )
Array ( [docId] => 26305 )