Umowy czasowe
Ten rodzaj umów jest wariantem umowy o pracę. Przykładem tej formy zatrudnienia są wszystkie umowy o ściśle określonym terminie, np. umowa na okres próbny. Umową na czas określony jest również tzw. umowa na zastępstwo. Na jej podstawie zostajesz zatrudniony na danym stanowisku tylko na okres nieobecności właściwego pracownika.
Zaletą umów terminowych są jasne zasady ich rozwiązania. Ich ważność upływa wraz z ich terminem. Mogą również zostać rozwiązane przez pracownika lub pracodawcę. Zasady wcześniejszego wypowiedzenia umowy czasowej z reguły są określone bądź w samej umowie bądź przez obowiązujący obie strony kodeks pracy.
Posiadanie umowy o pracę na czas określony uprawnia pracownika do płatnego urlopu i innych korzyści, jakimi są objęci stali pracownicy w konkretnym miejscu pracy (np. trzynastki, wczasy pod gruszą).
Umowy cywilno-prawne
Inna formą zatrudnienia, z jaką możesz się spotkać, są tzw. umowy cywilno-prawne. Ten rodzaj umów zawierany jest z reguły w przypadku zlecenia wykonania konkretnej usługi bądź zadania.
Umowa cywilno-prawna (np. umowa o dzieło, umowa zlecenie) nie zobowiązuje Cię do wykonywania zlecenia w siedzibie zleceniodawcy (chyba że tak zostało ustalone w umowie). Dzięki temu daje możliwość pełnego przystosowania realizacji zlecenia do własnych indywidualnych wymogów.
Pracując na podstawie umowy cywilno-prawnej nie jesteś z reguły ograniczony przez pracodawcę. Dużą zaletą tej formy zatrudnienia jest fakt, że sam decydujesz o czasie, miejscu i sposobie realizacji zlecenia. Jedynym ograniczeniem są warunki określone w umowie, którą dotyczą najczęściej terminu realizacji oraz sposobu rozliczenia z pracodawcą.
Wadą umów cywilno-prawnych, która jest najczęściej wskazywana, jest brak konieczności opłacania składek ubezpieczeniowych przez pracodawcę. Tym samym czas pracy na podstawie umowy cywilno-prawnej nie jest zaliczany do tzw. stażu pracy. Pracując na podstawie umowy zlecenia czy umowy o dzieło, nie będziesz mógł również skorzystać z płatnego urlopu czy zwolnienia lekarskiego.