Nieodpłatne usługi w teatrze a prewspółczynnik – najnowsze stanowisko fiskusa

Autor: Tomasz Król
Data: 25-10-2016 r.

W interpretacji indywidualnej z 20 września 2016 r. dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach (nr IBPP3/4512-372/16-2/EJ) uznał, że teatr nie musi stosować prewspółczynnika z uwagi na organizację gali wręczenia nagród, imprezy plenerowe, promocję książek na terenie teatru. Obowiązku stosowania prewspółczynnika nie powoduje nieodpłatne zapewnianie aktorom mieszkania na czas prób do spektakli premierowych oraz bezpłatne wejściówki na takie spektakle dla ekipy teatralnej i gości specjalnych.

Interpretację indywidualną otrzymał teatr będący czynnym podatnikiem VAT. Teatr jest wojewódzką samorządową instytucją kultury – instytucją artystyczną posiadającą osobowość prawną. Przedmiotem podstawowej jego działalności jest tworzenie i upowszechnianie kultury teatralnej, w tym poprzez przygotowanie i wystawianie przedstawień teatralnych a także podejmowanie innych form działalności artystycznej. Teatr może prowadzić:

 
  • działalność edukacyjną w zakresie zadań statutowych,
  • impresaryjną zgodną z profilem artystycznym,
  • a także udostępniać scenę do prezentacji artystycznych innych instytucji kultury i zespołów.

Przychody teatru pochodzą z prowadzonej działalności, w tym ze sprzedaży składników majątku ruchomego, przychody z najmu i dzierżawy składników majątkowych, z dotacji podmiotowych i celowych, środków otrzymanych od osób fizycznych i prawnych oraz z innych źródeł.

Nieodpłatne usługi a prewspółczynnik

Organ podatkowy uznał, że wskazane przez teatr nieodpłatne działania nie stanowią odrębnego przedmiotu jego działalności – obie sfery aktywności teatru są integralną częścią prowadzonej działalności nakierowanej na osiąganie przychodów. Wynika to z zapisów statutowych, zgodnie z którymi teatr tworzy i upowszechnia kulturę teatralną przez:

  • przygotowanie i wystawienia przedstawień teatralnych,
  • działalność edukacyjną w zakresie zadań statutowych,
  • a także przez podejmowanie innych form działalności artystycznych mających na celu tworzenie i upowszechnianie kultury.
Tomasz Król, specjalista w zakresie opodatkowania instytucji kultury

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

30 najciekawszych pytań z prawa pracy

pobierz

Różnicowanie wynagrodzeń na takich samym stanowiskach

pobierz

Dokumentacja pracownicza

pobierz

Pracownik może krytykować decyzje szefa, ale nie jego osobę

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 39655 )
Array ( [docId] => 39655 )