Czy można podzielić urlop ojcowski

Autor: Styczyński Rafał
Data: 29-08-2012 r.

Skoro urlop ojcowski wynosi 14 dni, to czy mogę go sobie podzielić i skorzystać raz z jednego tygodnia a później z kolejnych 7 dni? Czy można dowolnie podzielić urlop ojcowski?

Od 1 stycznia 2012 r., jeżeli jesteś pracownikiem wychowującym dziecko masz prawo do urlopu ojcowskiego (tacierzyńskiego) w wymiarze 2 tygodni (wcześniej urlop ojcowski wynosił 1 tydzień). Z takiego urlopu możesz skorzystać nie później niż do ukończenia przez dziecko 12 miesiąca życia.

Jeżeli adoptowałeś dziecko, możesz skorzystać z tego urlopu w ciągu 12. miesięcy od dnia uprawomocnienia się wyroku – ważne żeby zdążyć przed 7 urodzinami dziecka. Natomiast jeżeli dodatkowo sąd odroczył obowiązek szkolny dziecka, to również możesz skorzystać z urlopu w ciągu 12. miesięcy od uprawomocnienia się wyroku o adopcji, nie później niż przed 10. urodzinami dziecka.

Urlopu ojcowskiego nie podzielisz na części

Mimo tego, że masz prawo do 2 tygodniu urlopu, nie możesz rozłożyć sobie tego na dwie 2 równe części. Musisz skorzystać z całych 14 dni. Jeżeli zawnioskujesz o tydzień, drugie 7 dni Ci przepadnie. W związku z tym, żeby się nie pomylić najlepiej składaj wniosek sformułowany: „Proszę o udzielenie urlopu ojcowskiego od dnia…” i nie podawaj końcowej daty – pracodawca udzieli Ci go wtedy na tyle czasu do ilu będziesz miał prawo.

Udzielenie tego urlopu w mniejszym wymiarze może nastąpić jedynie wtedy, gdy „zagapisz” się i poprosisz 2 tygodnie urlopu, a w tym czasie Twoje dziecko skończy roczek. W takiej sytuacji pracodawca przyjmie od Ciebie wniosek o 14 dni urlopu, ale udzieli ich tylko do dnia 1 urodzin dziecka – w tym dniu już wrócisz do pracy.

Przykład:

Panu Piotrowi urodziło się dziecko 12 kwietnia 2011 r. Czekał ze skorzystaniem z urlopu ojcowskiego na 2012 r., żeby otrzymać go 2 tygodnie. Z tym, że w 2012 r. zagapił się i poprosił o 2-tygodniowy urlop od 1 kwietnia. W tej sytuacji pracodawca przyjmie jego wniosek, ale udzieli mu urlopu tylko do 11 kwietnia 2012 r. ponieważ 12 kwietnia 2012 r. dziecko Pana Piotra skończy rok, a urlop musi być wykorzystany przed tą datą.

Urlop może się zaczynać w dowolnym dniu tygodnia

Co prawda urlopu ojcowskiego nie można dzielić, ale może on się zaczynać w dowolnym dniu tygodnia. Możesz więc dostosować go sobie w zależności od potrzeb i np. poprosić go od czwartku do czwartku czy od soboty do soboty.

Nie ma znaczenia ilość pracujących dni

W przypadku urlopu ojcowskiego nie ma znaczenia, ile dni pracujących zawiera się w okresie, w którym poprosisz o ten urlop. Nie masz bowiem prawa do 14 dni wolnych od pracy, tylko do 14 dni urlopu – niezależnie od tego ile faktycznie pracowałbyś w tym czasie.

W związku z tym planując urlop ojcowski poproś o niego w takim czasie, żeby obejmował on jak najwięcej Twoich dni roboczych.

Przykład:

Pan Jan poprosił o urlop ojcowski od 30 kwietnia do 13 maja 2012 r. W tym okresie w sumie, dni pracujących będzie nie 10 tylko 8. Dla urlopu ojcowskiego nie będzie to miało żadnego znaczenia – również w takim przypadku należy uznać, że Pan Jan skorzystał z 14 dni urlopu.

Podstawa prawna:

  • art. 1823 ustawy z 26 czerwca 1974 r. - Kodeks pracy (tekst jedn.: Dz.U. z 1998 r. nr 21, poz. 94).


Zobacz także:

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

30 najciekawszych pytań z prawa pracy

pobierz

Różnicowanie wynagrodzeń na takich samym stanowiskach

pobierz

Dokumentacja pracownicza

pobierz

Pracownik może krytykować decyzje szefa, ale nie jego osobę

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 26652 )
Array ( [docId] => 26652 )