Czy w trakcie urlopu macierzyńskiego można korzystać ze zwolnienia lekarskiego wydanego w związku z kolejną, zagrożoną ciążą

Autor: Kaczmarczyk Dorota
Data: 18-10-2012 r.

Wielu rodziców decyduje się na posiadanie dzieci „jedno po drugim. Prowadzi to nierzadko do sytuacji w których pracownica przebywając jeszcze na urlopie macierzyńskim w związku z urodzeniem pierwszego dziecka, zachodzi w ciążę z kolejnym potomkiem. Problem pojawia się jednak w przypadku, gdy druga ciąża jest zagrożona, a więc pracownica mogłaby wówczas przebywać na zwolnieniu lekarskim, ale ona ciągle korzysta z urlopu macierzyńskiego. Powstaje zatem pytanie - czy takie zwolnienie lekarskie przerywa urlop macierzyński?

Urlop macierzyński nie zostaje przerwany przez wydanie zwolnienia lekarskiego, tak samo nie jest możliwe korzystanie równocześnie zarówno z urlopu macierzyńskiego, jak i z urlopu chorobowego, ponieważ pracownikowi należy się tylko jedno świadczenie.

Podobnie sytuacja przedstawia się w drugą stronę, a więc jeśli pracownica przebywa na zwolnieniu lekarskim w trakcie którego urodzi dziecko, to od dnia porodu będzie przebywać już na urlopie macierzyńskim, a zwolnienie chorobowe ulega przerwaniu. W takich sytuacjach ustawodawca nadaje prymat urlopowi macierzyńskiemu.

Oczywiście, jeżeli urlop macierzyński się zakończy, a pracownica jest w kolejnej ciąży, której przebieg i rozwój uzasadnia wydanie przez lekarza zwolnienia chorobowego z pracy, pracownica może już wtedy z urlopu chorobowego korzystać.

W tym miejscu warto wskazać, że pracownicy przebywającej zarówno na urlopie macierzyńskim, jak i na urlopie chorobowym, przysługuje świadczenie pieniężne odpowiednio w wysokości 100 % podstawy wymiaru zasiłku lub 100% wynagrodzenia.

Kaczmarczyk Dorota

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

30 najciekawszych pytań z prawa pracy

pobierz

Różnicowanie wynagrodzeń na takich samym stanowiskach

pobierz

Dokumentacja pracownicza

pobierz

Pracownik może krytykować decyzje szefa, ale nie jego osobę

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 26664 )
Array ( [docId] => 26664 )