Niższy etat zamiast wychowawczego nie wyklucza przerwy na karmienie

Data: 10-01-2014 r.

Jeśli pracownica zażąda obniżenia wymiaru czasu pracy zamiast korzystania z urlopu wychowawczego np. do 7/8, 3/4 czy 1/2 etatu, również może jej przysługiwać płatna przerwa na karmienie dziecka piersią. Wówczas faktyczny wymiar jej czasu pracy będzie jeszcze niższy.

Pracownica karmiąca dziecko piersią ma prawo do 2 półgodzinnych przerw w pracy wliczanych do czasu pracy i płatnych tak, jak gdyby w tym czasie pracowała (jeśli karmi więcej niż 1 dziecko, przysługują jej 2 przerwy na karmienie po 45 minut każda). Jeżeli zaś czas pracy pracownicy:

 
  • obejmuje w danym dniu mniej niż 4 godziny – przerwy nie przysługują,

  • obejmuje nie mniej niż 4 godziny, ale nie przekracza 6 godzin w danym dniu –przysługuje 1 przerwa półgodzinna na karmienie (a w przypadku pracownicy karmiącej więcej niż 1 dziecko – 1 przerwa 45-minutowa).

Pracownica może wnioskować o łączne udzielenie dwóch przerw na karmienie. W praktyce są one najczęściej łączone i wykorzystywane na końcu dnia pracy.

Obecnie można łączyć dodatkowy urlop macierzyński lub urlop rodzicielski z wykonywaniem pracy na maksymalnie 1/2 etatu (wówczas zasiłek macierzyński za ten czas jest stosownie obniżony). Jeśli więc pracownica wykonuje pracę np. na urlopie rodzicielskim przez 4 godziny dziennie (1/2 etatu), może mieć prawo do jednej półgodzinnej przerwy na karmienie. Jeśli skorzysta z tego prawa, będzie pracowała faktycznie tylko 3 godziny i 30 minut dziennie. Trzeba jej jednak zapłacić tak, jakby pracowała po 4 godziny.

Podobna sytuacja zaistnieje, w przypadku gdy pracownica zażąda pracy w ramach obniżonego wymiaru etatu zamiast korzystania z urlopu wychowawczego. Również w takiej sytuacji może mieć prawo do przerwy na karmienie w wymiarze:

  • 2 razy po pół godziny – jeśli po obniżeniu wymiaru etatu pracuje co najmniej 6 godzin dziennie,

  • pół godziny – jeżeli po obniżeniu wymiaru etatu pracuje co najmniej 4 godziny, ale mniej niż 6 godzin dziennie.

Obniżenie etatu i przerwa na karmienie

Przykład: Pracownica złożyła wniosek o obniżenie wymiaru czasu pracy do 7/8 etatu zamiast korzystania z urlopu wychowawczego. Jednocześnie złożyła zaświadczenie lekarskie o karmieniu dziecka piersią. Pracownica pracuje więc faktycznie po 6 godzin dziennie, lecz wynagrodzenie powinna otrzymać jak za 7 godzin pracy.

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

30 najciekawszych pytań z prawa pracy

pobierz

Różnicowanie wynagrodzeń na takich samym stanowiskach

pobierz

Dokumentacja pracownicza

pobierz

Pracownik może krytykować decyzje szefa, ale nie jego osobę

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 33296 )
Array ( [docId] => 33296 )