Wymiar dni opieki nad dzieckiem w roku ukończenia przez dziecko 14 lat

Autor: Trochimiuk Anna
Data: 06-04-2012 r.

Zwolnienie od pracy z zachowaniem prawa do wynagrodzenia w wymiarze 2 dni w ciągu roku kalendarzowego przysługuje pracownikowi wychowującemu co najmniej jedno dziecko w wieku do 14 lat. Niezależne jest to od spełnienia dodatkowych warunków.

Wymiar zwolnienia od pracy

Zwolnienie od pracy z zachowaniem prawa do wynagrodzenia w wymiarze 2 dni w ciągu roku kalendarzowego przysługuje pracownikowi wychowującemu co najmniej jedno dziecko w wieku do 14 lat. Prawo do skorzystania z dni wolnych na opiekę nad dzieckiem jest niezależne od spełnienia dodatkowych warunków. To, że dziecko pracownika kończy 14 lat w trakcie roku kalendarzowego, nie zmienia wymiaru dni wolnych przyznanych na podstawie kodeksu pracy.

Wykorzystanie zwolnienia w terminie późniejszym

Decydujący o przyznaniu dni wolnych jest termin, w którym mają być one wykorzystane. Wraz z ukończeniem przez dziecko 14. roku życia uprawnienie do zwolnienia od pracy wygasa i fakt, iż pracownik z niego nie skorzystał, nie uprawnia go do wykorzystania tego zwolnienia w terminie późniejszym.

Zapamiętaj!
Jeżeli dziecko pracownika 15 maja skończy 14 lat, to pracownik ma prawo do wykorzystania 2 dni na opiekę w okresie od 1 stycznia do 14 maja. Gdy pracownik będzie chciał wykorzystać dni wolne w tym terminie, należy udzielić mu zwolnienia od pracy.

Trochimiuk Anna

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

30 najciekawszych pytań z prawa pracy

pobierz

Różnicowanie wynagrodzeń na takich samym stanowiskach

pobierz

Dokumentacja pracownicza

pobierz

Pracownik może krytykować decyzje szefa, ale nie jego osobę

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 26637 )
Array ( [docId] => 26637 )