Gdy biuro rachunkowe prowadzi dokumentację kadrową firmy

Data: 11-07-2013 r.

Masowe cięcia kosztów sprawiają, że w ostatnich miesiącach jeszcze więcej firm oddało prowadzenie kadr na zewnątrz (np. dla biura rachunkowego, prowadzącego jednocześnie płace lub wyspecjalizowanej firmy prowadzącej kadry). Nie zwalnia ich to jednak z odpowiedzialności za ewentualne nieprawidłowości.

Pracodawca może przekazać obowiązek prowadzenia akt osobowych pracowników (i ich przechowywania) firmie zewnętrznej, która się w tym specjalizuje (może to być np. biuro rachunkowe). Jest to jednak możliwe dopiero:
  • po podpisaniu umowy z podmiotem przechowującym, a następnie
  • po udzieleniu przez pracodawcę stosownych upoważnień do prowadzenia akt.

Upoważnienie
musi być imienne. Powinno zatem dotyczyć poszczególnych pracowników, którzy będą prowadzili akta danego pracodawcy, a nie całej firmy przechowującej.

Pomimo oddania dokumentacji do prowadzenia firmie zewnętrznej, za wszelkie nieprawidłowości nadal odpowiada pracodawca. Do niego będą kierowane wystąpienia i on będzie karany mandatami za nieprawidłowości w dokumentacji. I to nawet wówczas, gdy uchybień ewidentnie dopuściła się firma przechowująca. Przy czym umowa z tą firmą może przewidywać, że w takim przypadku pracodawca ma roszczenie regresowe – np. o zwrot wartości zapłaconego mandatu.

Uwaga! Nawet jeśli akta w całości prowadzi np. biuro rachunkowe, inspektor pracy w razie kontroli ma prawo żądać dostarczenia ich do siedziby podmiotu kontrolowanego.

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

30 najciekawszych pytań z prawa pracy

pobierz

Różnicowanie wynagrodzeń na takich samym stanowiskach

pobierz

Dokumentacja pracownicza

pobierz

Pracownik może krytykować decyzje szefa, ale nie jego osobę

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 26788 )
Array ( [docId] => 26788 )