Zakres obowiązków zleceniobiorcy taki jak pracownika - ryzykowne

Data: 29-05-2013 r.

Im bardziej umowa zlecenia czy umowa o dzieło przypominają umowę o pracę, tym większe jest ryzyko uznania ich (przez inspektora pracy lub sąd) za umowę o pracę. Zwracać uwagę może na przykład okoliczność, że zakres obowiązków zleceniobiorcy i pracownika są bardzo podobne lub wręcz identyczne.

W umowie zlecenia i umowie o dzieło trzeba unikać wszelkich zapisów powtarzających sformułowania z Kodeksu pracy i umów o pracę. Lepiej uważać z przyznawaniem (także w praktyce) uprawnień pracowniczych, takich jak urlopy, zwolnienia, dodatki za nadgodziny.

Bardzo ryzykowne jest też wyznaczanie zakresu obowiązków zleceniobiorcy podobnego lub identycznego z tym, jaki mają pracownicy.

Przykład:

Część przedstawicieli handlowych pracuje na podstawie umowy o pracę, a reszta na podstawie zlecenia. Zakres obowiązków zleceniobiorcy (przekazany ustnie) praktycznie pokrywa się z tym, jaki mają pracownicy. Taka sytuacja może zwrócić uwagę podczas kontroli. Firma musiałaby wówczas wykazać, że zleceniobiorcy wykonują zadania w wyraźnie innych warunkach. Przykładowo: nie ma u nich podporządkowania służbowego, lub obowiązku stawiania się w siedzibie firmy na każde wezwanie, mają większą samodzielność w doborze i obsłudze klientów itd.

Sama swoboda wyboru miejsca i godzin pracy może tu natomiast nie wystarczyć – jeśli przedstawiciele-pracownicy także mają przyznaną taką swobodę (np. pracują w systemie zadaniowym).

Ponadto podejrzenie inspektora może budzić sytuacja, gdy osoba dotąd zatrudniona na umowę o pracę przechodzi na umowę cywilnoprawną. Może on wówczas szczególnie wnikliwie sprawdzić, czy rzeczywiście warunki pracy na tyle się zmieniły, że nie są już pracownicze.

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

30 najciekawszych pytań z prawa pracy

pobierz

Różnicowanie wynagrodzeń na takich samym stanowiskach

pobierz

Dokumentacja pracownicza

pobierz

Pracownik może krytykować decyzje szefa, ale nie jego osobę

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 26879 )
Array ( [docId] => 26879 )