Ukończenie liceum dla dorosłych a okres wliczany do stażu urlopowego

Data: 29-07-2014 r.

Przy obliczaniu stażu urlopowego za niektóre okresy nauki pracownikowi wlicza się więcej lat niż rzeczywiście trwała nauka. Przykładem mogą być nie tylko studia wyższe (zarówno licencjat, jak i „magisterka” liczą się jak 8 lat), ale też średnia szkoła ogólnokształcąca dla dorosłych.

Pierwszym krokiem przy udzielaniu urlopu wypoczynkowego jest prawidłowe ustalenie wymiaru przysługującego pracownikowi urlopu.

Do stażu pracy, od którego uzależniony jest wymiar przysługującego pracownikowi urlopu wypoczynkowego (20 lub 26 dni), zalicza się – obok zakończonych okresów zatrudnienia oraz innych okresów wliczanych na podstawie odrębnych przepisów – także okresy nauki. I tak z tytułu ukończenia:

  • zasadniczej lub innej równorzędnej szkoły zawodowej wlicza się przewidziany programem nauczania czas trwania nauki, nie więcej jednak niż 3 lata,

  • średniej szkoły zawodowej – przewidziany programem nauczania czas trwania nauki, maksymalnie 5 lat,

  • średniej szkoły zawodowej dla absolwentów zasadniczych (równorzędnych) szkół zawodowych – 5 lat,

  • średniej szkoły ogólnokształcącej – 4 lata,

  • szkoły policealnej – 6 lat,

  • szkoły wyższej – 8 lat.


Każdy nawet pozornie nierozwiązywalny problem z zakresu prawa pracy rozwiążą nasi eksperci. Zadaj pytanie>>>
Zadaj pytanie>>>

Jeśli pracownik udokumentuje ukończenie 2-letniego liceum dla dorosłych, do stażu pracy, od którego zależy wymiar jego urlopu wypoczynkowego, pracodawca powinien wliczyć 4 lata. W przypadku średniej szkoły ogólnokształcącej przepisy przewidują bowiem „sztywny” okres, jaki podlega wliczeniu do stażu pracy – niezależny od czasu trwania nauki.

Inaczej byłoby natomiast, gdyby pracownik ukończył np. 3-letnie technikum. Wówczas do jego stażu pracy wlicza się dokładnie 3 lata (uwzględnieniu podlega bowiem przewidziany programem nauczania czas trwania nauki, jednak nie więcej niż 5 lat).

Ważne: Szkoły wieczorowe i zaoczne uwzględnia się przy ustalaniu stażu urlopowego na takich samych zasadach, jak szkoły dzienne. Jeśli pracownik przedstawi pracodawcy dyplom ukończenia zaocznych studiów, ten z tego tytułu musi wliczyć mu do urlopu 8 lat (o ile w tym czasie pracownik nie pracował albo jeśli wprawdzie był równocześnie zatrudniony, ale zaliczenie szkoły zamiast stażu pracy jest korzystniejsze).

Janusz Stacki

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

30 najciekawszych pytań z prawa pracy

pobierz

Różnicowanie wynagrodzeń na takich samym stanowiskach

pobierz

Dokumentacja pracownicza

pobierz

Pracownik może krytykować decyzje szefa, ale nie jego osobę

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 35425 )
Array ( [docId] => 35425 )