Urlop okolicznościowy w czasie zwolnienia lekarskiego

Autor: Pudzianowska Aleksandra
Data: 13-04-2012 r.

Sam fakt, iż w dniu zdarzenia uprawniającego do urlopu okolicznościowego pracownik był nieobecny w pracy z powodu choroby, nie zamyka mu drogi do skorzystania z takich dni wolnych w późniejszym czasie.

Okoliczności uprawniające do skorzystania z urlopu okolicznościowego

Pracodawca jest obowiązany zwolnić Cię od pracy na czas obejmujący:

  • 2 dni - w razie ślubu lub urodzenia się Twojego dziecka albo zgonu i pogrzebu Twojego małżonka lub Twojego dziecka, ojca, matki, ojczyma lub macochy,
  • 1 dzień - w razie ślubu Twojego dziecka albo zgonu i pogrzebu Twojej siostry, brata, teściowej, teścia, babki, dziadka, a także innej osoby pozostającej na Twoim utrzymaniu lub pod jego bezpośrednią opieką.

Późniejsze skorzystanie z urlopu okolicznościowego

Sam fakt, iż w dniu zdarzenia uprawniającego do urlopu byłeś nieobecny w pracy z powodu choroby, nie zamyka Ci drogi do skorzystania z takich dni wolnych. Przepisy prawa pracy nie określają bowiem, kiedy dokładnie takie dni wolne muszą zostać wykorzystane. Przyjmuje się więc, że możesz poprosić o nie nie tylko w dniu zdarzenia, ale również w terminie późniejszym. Z tym, że to późniejsze wykorzystanie urlopu okolicznościowego wciąż musi pozostawać w związku ze zdarzeniem na mocy którego możesz prosić o dni wolne. Oznacza to, że późniejsze udzielenie tego zwolnienia od pracy musi wciąż być wykorzystane na załatwienie określonych spraw.

Przykład:

Panu Piotrowi w trakcie zwolnienia lekarskiego umiera ojciec. Dzień pogrzebu przypada na czas zwolnienia lekarskiego. Po powrocie do pracy Pan Piotr prosi o 2 dni wolnego przysługującego mu w związku ze śmiercią ojca. Twierdzi, że z powodu choroby nie mógł wcześniej pozałatwiać spraw spadkowych. Pracodawca powinien udzielić pracownikowi wolnego.

Pudzianowska Aleksandra

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

30 najciekawszych pytań z prawa pracy

pobierz

Różnicowanie wynagrodzeń na takich samym stanowiskach

pobierz

Dokumentacja pracownicza

pobierz

Pracownik może krytykować decyzje szefa, ale nie jego osobę

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 26904 )
Array ( [docId] => 26904 )