Umowa na czas wykonywania określonej pracy – świadectwo pracy

Autor: Sokolik Szymon
Data: 24-10-2012 r.

W którym dokładnie momencie należy obecnie wydać świadectwo pracy za umowę na czas wykonywania określonej pracy? Po zakończeniu takiej umowy, czy później, np. po upływie 24 miesięcy od dnia jej zawarcia?

Zgodnie z nowymi przepisami o wydawaniu świadectw pracy (które weszły w życie w marcu 2011 r.), pracownik, który jest zatrudniony u tego samego pracodawcy na podstawie kilku terminowych umów o pracę (czyli także umowy na czas wykonania określonej pracy), powinien otrzymać „zbiorcze” świadectwo pracy obejmujące zakończone okresy zatrudnienia na podstawie kilku takich umów, zawartych w okresie 24 miesięcy, poczynając od zawarcia pierwszej z nich.

Jeśli zaś w chwili upływu 24 miesięcy umowa terminowa trwa nadal, należy wydać świadectwo dopiero po jej zakończeniu. Poza tym, pracownik może żądać wydania świadectwa pracy wcześniej, np. już po zakończeniu pierwszej z umów terminowych.

Przykład

Pracodawca zawarł umowę na czas wykonania określonej pracy – na czas remontu budynku X. Po 3 miesiącach remont został zakończony i pracodawca postanowił zawrzeć z tym pracownikiem kolejną umowę na czas określony – na rok, a po niej jeszcze jedną umowę na czas określony – na kolejny rok. Dopiero po tej trzeciej umowie ma obowiązek wydać pracownikowi świadectwo pracy, obejmujące okresy zatrudnienia na podstawie tych 3 umów terminowych.

Uwaga! Pracodawca może nie czekać na upływ 24 miesięcy od zawarcia pierwszej umowy terminowej i wydać świadectwo pracy już np. po zakończeniu pierwszej z umów terminowych (nawet bez wniosku pracownika o wydanie świadectwa).


Zobacz także:

Sokolik Szymon

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

30 najciekawszych pytań z prawa pracy

pobierz

Różnicowanie wynagrodzeń na takich samym stanowiskach

pobierz

Dokumentacja pracownicza

pobierz

Pracownik może krytykować decyzje szefa, ale nie jego osobę

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 26994 )
Array ( [docId] => 26994 )