Umowa na zastępstwo pracującego na pół etatu może być na cały etat

Data: 29-06-2013 r.

Wymiar czasu pracy osoby zastępowanej i zastępcy nie musi być identyczny. Jeśli więc umowa na zastępstwo została zawarta na pełny etat, a umowa zastępowanego była na część etatu – nie narusza to przepisów. Podobnie będzie w przypadku odwrotnym – gdy umowa na zastępstwo jest zawarta w niższym wymiarze, niż wymiar etatu osoby zastępowanej.

Umowę na zastępstwo zawiera się na czas usprawiedliwionej nieobecności konkretnego pracownika zatrudnionego u danego pracodawcy. Terminem końcowym takiej umowy jest data powrotu tego pracownika do pracy, która nie musi być z góry znana.

 

Umowa na zastępstwo może zostać zawarta na pełny lub niepełny wymiar czasu pracy. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby zastępcy wprowadzić inny wymiar czasu pracy niż miała osoba zastępowana. Decydują tu potrzeby pracodawcy. Chociaż bowiem zakres obowiązków osoby zatrudnionej na zastępstwo i zastępowanej powinien być podobny, może obejmować więcej zadań.

Przykład: Pracownica była zatrudniona na cały etat, ale skorzystała z obniżenia wymiaru czasu pracy do 1/2 etatu zamiast urlopu wychowawczego. Pracodawca odpowiednio zmniejszył więc jej wymiar zadań. Gdy pracownica z powodu ciąży pójdzie na zwolnienie, pracodawca może zatrudnić na jej miejsce zastępcę. Jeśli ten ostatni podpisze umowę na pełny etat, może otrzymać tyle zadań, ile zastępowana pracownica miała przed obniżeniem jej etatu. Ważne tylko, aby były to te same (podobne) zadania.

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

30 najciekawszych pytań z prawa pracy

pobierz

Różnicowanie wynagrodzeń na takich samym stanowiskach

pobierz

Dokumentacja pracownicza

pobierz

Pracownik może krytykować decyzje szefa, ale nie jego osobę

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 27124 )
Array ( [docId] => 27124 )