Za obrażanie pracodawcy w sieci można pożegnać się z posadą

Data: 04-09-2013 r.

Pracownik, który godzi w dobre imię zakładu pracy, ubliża pracodawcy i współpracownikom, zamieszczając obraźliwe wpisy na portalach społecznościowych, może pożegnać się z posadą. Pracodawca ma prawo wypowiedzieć takiemu pracownikowi umowę o pracę.

Pracownik jest obowiązany dbać o dobro zakładu pracy, chronić jego mienie oraz zachować w tajemnicy informacje, których ujawnienie mogłoby narazić pracodawcę na szkodę. „Dobro zakładu pracy” to także wizerunek firmy, jej pozycja na rynku czy też renoma. W dużej mierze bowiem to właśnie one decydują o sukcesie rynkowym firmy, zaś ich utrata może wywołać negatywne skutki finansowe dla pracodawcy.

Anonimowość ograniczona

 

Pracownik musi liczyć się z tym, że nie jest anonimowy w Internecie – szczególnie, gdy jego wypowiedzi dotykają w pracodawcę i współpracowników. Jeśli zatem pracownik, w ramach swojej działalności na portalach społecznościowych, narusza dobre imię pracodawcy (np. wyraża się niepochlebnie o działalności prowadzonej przez pracodawcę, zamieszcza zdjęcia z miejsca pracy podważające autorytet pracodawcy itp.) bądź ujawnia informacje, które mogą bezpośrednio narazić pracodawcę na szkodę, to powinien liczyć się z utratą zaufania pracodawcy.

W konsekwencji, z uwagi na naruszenie obowiązku dbałości o dobro zakładu pracy, pracownik może spodziewać się nawet wypowiedzenia umowy o pracę.

Internet dla każdego

Należy podkreślić, że każdy – także pracodawca – może pozyskiwać informacje z sieci, a także je przetwarzać. Szczególnej ochronie podlegają jedynie dane wrażliwe. Jednak w przypadku gdy zostały one podane do wiadomości publicznej przez osobę, której dotyczą, ochrona ta jest ograniczona.

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

30 najciekawszych pytań z prawa pracy

pobierz

Różnicowanie wynagrodzeń na takich samym stanowiskach

pobierz

Dokumentacja pracownicza

pobierz

Pracownik może krytykować decyzje szefa, ale nie jego osobę

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 27141 )
Array ( [docId] => 27141 )