Kara za okłamanie policjanta

Kategoria: Auto i prawo
Autor: Mieszkowski Piotr
Data: 15-06-2012 r.

Kierowcy często mówią policjantowi lub urzędnikowi tylko część prawdy lub wręcz w niektórych przypadkach kłamią. Kłamstwo ma jednak krótkie nogi i za podanie nieprawdziwych informacji możemy zostać surowo ukarani wysoką grzywną lub trafić nawet do aresztu.

Surowa kara może spotkać kierowcę za podrobienie pieczątki w dowodzie rejestracyjnym mówiącej o dokonanym niedawno przeglądzie technicznym auta w Stacji Kontroli Pojazdów, podczas gdy gołym okiem widać, że auto jest w fatalnym stanie technicznym. W przypadku podejrzeń policjant może dokonać weryfikacji w Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców (CEPiK), gdzie diagności dokonują wpisów kontrolowanych przez siebie aut. Jeżeli policjant udowodni nam, że sfałszowaliśmy wpis w dowodzie rejestracyjnym, a auto tak naprawdę nie przeszło obowiązkowego badania technicznego, możemy trafić nawet na 5 lat do więzienia.

Karą wiezienia można także zostać ukaranym za używanie podrobionego biletu parkingowego, który umożliwia parkowanie w miejskiej strefie płatnego parkowania. Kontrolerzy odpowiednich służb mogą sprawdzić numery seryjne biletu, które często dopasowane są do czasu wykupienia biletu.

Jeżeli numery seryjne biletu nie zgadzają się z tym, jakie powinny one być, kontrolerzy mają prawo wezwać policję, która ustali dane właściciela takiego auta, a ten po udowodnieniu mu winy może trafić do więzienia nawet na 5 lat.

Fikcyjna kradzież samochodu, czyli zgłoszenie na policji kradzieży auta, która tak naprawdę nie miała miejsca, to także surowo karane przewinienie. Robią tak często sprawcy wypadków, którzy następnie uciekli z miejsca zdarzenia, zaś później próbują wymigać się od odpowiedzialności twierdząc, że auto im wcześniej zaginęło. W takiej sytuacji, jeśli policjant udowodni, że kradzieży auta jednak nie było, możemy za składanie fałszywych zeznań trafić na 3 lata do więzienia. A jeśli ktoś w taki sposób chciałby wyłudzić odszkodowanie za rzekomo ukradzione auto, może się to skończyć nawet 5 letnim aresztem.

Mieszkowski Piotr

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Mądra pochwała, twórcza krytyka

pobierz

Jak nauczyć dziecko dbania o porządek

pobierz

Ziołowa apteczka

pobierz

Zdrowy kręgosłup i stawy

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 27209 )
Array ( [docId] => 27209 )