Kiedy można skorzystać z auta zastępczego na koszt ubezpieczyciela

Kategoria: Auto i prawo
Autor: Mieszkowski Piotr
Data: 15-06-2012 r.

Jeśli Twój samochód został rozbity, bądź uległ awarii, możesz starać się o wynajęcie samochodu zastępczego na koszt firmy ubezpieczeniowej. Sprawdź, kiedy i na jakich zasadach możesz pojazd otrzymać.

W sytuacji, gdy w wyniku wypadku zostanie uszkodzony samochód, można wynająć auto zastępcze na koszt zakładu ubezpieczeń sprawy szkody. Aby jednak ubezpieczyciel zwrócił nam pieniądze za wynajem pojazdu, trzeba wykazać, że samochód zastępczy był nam naprawdę niezbędny.

Wynająć samochód na koszt firmy ubezpieczeniowej sprawy szkody mogą osoby dla których samochód jest narzędziem pracy, a więc prowadzą działalność gospodarczą przy użyciu auta lub w pracy muszą korzystać z własnego samochodu.

Jeśli masz podstawy, aby starać się o zwrot kosztów za wynajem samochodu zastępczego, powinieneś udać się do ubezpieczyciela sprawcy szkody i złożyć pisemne oświadczenie, że chcesz skorzystać z pojazdu zastępczego. Powinieneś przy tym wykazać, że jest Ci on niezbędny. Możesz na przykład powołać się na to, że dojeżdżasz nim do pracy lub że aby wykonywać swoją pracę musisz poruszać się samochodem.

Nawet jeśli ubezpieczyciel przychylnie rozpatrzy Twój wniosek, musisz liczyć się z tym, że koszty wynajmu będziesz musiał pokryć najpierw z własnej kieszeni, a dopiero później, po przedstawieniu dokumentów o ich wysokości (faktury) zakład ubezpieczeń wypłaci Ci pieniądze.

 

Pamiętaj, że firma ubezpieczeniowa nie może narzucać Ci skorzystania ze wskazanej przez siebie wypożyczalni. Nie ma prawa też określać za ile możesz samochód wynająć, ani jak długo możesz nim jeździć. Niewątpliwie jednak wynajęte auto nie może być wyższej klasy niż uszkodzony samochód, a koszt wynajmu nie może odbiegać od średniej ceny za tę usługę na danym terenie. Ponadto okres korzystania z auta zastępczego nie powinien przekraczać czasu niezbędnego na naprawę jego samochodu. Ubezpieczyciel może bowiem pokryć koszty wynajmu pojazdu zastępczego tylko za faktyczny okres naprawy.

Mieszkowski Piotr

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Mądra pochwała, twórcza krytyka

pobierz

Jak nauczyć dziecko dbania o porządek

pobierz

Ziołowa apteczka

pobierz

Zdrowy kręgosłup i stawy

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 27205 )
Array ( [docId] => 27205 )