Problemy z hamulcami

Autor: Mieszkowski Piotr
Data: 15-06-2012 r.

Czasami zdarza się, że podczas jazdy hamulce naszego auta piszczą, pedał hamulca drży lub wpada głęboko lub koła auta grzeją się. Niektóre z tych sytuacji jesteśmy w stanie zdiagnozować sami i spróbować im zaradzić.

Jeżeli podczas hamowania Twoje auto ściąga do jednej strony oznacza to, że przyczyną może być nierównomierne działanie układu hamulcowego. Powodem mogą zapowietrzenie układu hamulcowego lub zapieczone zaciski hamulcowe, które zablokowała rdza. Z kolei piszczenie hamulców spowodowane może być wpadaniem klocków hamulcowych w drgania o wysokiej częstotliwości.

Inną przyczyną może być słaba jakość samych klocków, gdzie piszczenie wynika z materiału z jakiego je wykonano. Nawet jednak najlepsze klocki mogą piszczeć wskutek niefachowego ich montażu lub gdy założy się je na nie wyczyszczone miejsce.

Kolejna irytująca sytuacja, to przypadek, gdy podczas hamowania pedał hamulca wpada w drgania. Powodem tego może być wykrzywienie tarcz hamulcowych, do czego może doprowadzić wjechanie w kałużę wody przy rozgrzanych hamulcach. Wskutek szoku termicznego pokrzywieniu mogą ulec nawet najlepsze tarcze hamulcowe, choć niewątpliwie te gorszej jakości, mogą ulec zwichrowaniu wskutek różnicy temperatur szybciej.

 

Jeśli stwierdzimy, że podczas jazdy koła naszego samochodu mocno się grzeją, może to być sygnał, że zacisk hamulcowy zapiekł się z powodu korozji. W tej sytuacji należy zacisk który uległ zablokowaniu zdemontować w celu regeneracji jeśli to możliwe bądź w celu wymiany na nowy, jeżeli stan części nie pozwala na jej zregenerowanie.

Może się też zdarzyć, że podczas hamowania autem stwierdzimy występowania zjawiska zwanego nurkowaniem. Może mieć to związek z niesprawnością amortyzatorów. Jeżeli więc np. przód auta dobija do przodu, może to być sygnał, że tylne hamulce auta są zużyte. Może to być spowodowane awarią korektora siły hamowania lub innym kłopotem z tylnymi hamulcami.

Mieszkowski Piotr

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Mądra pochwała, twórcza krytyka

pobierz

Jak nauczyć dziecko dbania o porządek

pobierz

Ziołowa apteczka

pobierz

Zdrowy kręgosłup i stawy

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 27241 )
Array ( [docId] => 27241 )