Fiat - charakterystyka marki

Autor: Mieszkowski Piotr
Data: 30-05-2012 r.

Fiat, to ogromny włoski koncern zajmujący się produkcją samochodów osobowych, dostawczych i ciężarowych. Zasadnicza marka koncernu, którego pełna nazwa brzmi Fabbrica Italiana Automobili Torino, to Fiat, czyli skrót pełnej nazwy koncernu. Do koncernu Fiata należą także włoskie marki Alfa Romeo, Lancia i Ferrari oraz amerykański koncern Chrysler Corporation.

Historia koncernu Fabbrica Italiana di Automobili Torino, czyli FIAT, zaczęła się w lipcu 1899 roku, kiedy grupa włoskich przedsiębiorców przejęła istniejącą już manufakturę samochodową. Już w listopadzie tego samego roku włoscy przedsiębiorcy z Giovannim Agnellim na czele, uruchomili produkcję samochodów pod własnym szyldem, zaś od 1906 roku pojazdy przez nich produkowane noszą nazwę Fiat. Firma zajęła się produkcją samochodów osobowych, dostawczych, ciężarowych, autobusów i traktorów, a także maszyn rolniczych i wyrobów metalurgicznych.

Jeśli chodzi o postać jednego z założycieli koncernu Fiat, Giovanni Agnelli, który żył w latach 1866-1945, warto wspomnieć, że był w 1892 roku nawet burmistrzem w rodzinnym mieście Villar Perosa. Giovanni Agnelli do końca życia kierował stworzonym przez siebie przedsiębiorstwem. Kolejni potomkowie Giovianni Agnellego związywali się często na zawsze z koncernem FIAT, będąc jego właścicielami i szefami. Tak właśnie było np. z bardzo ważną dla koncernu postacią, Gianni Agnellim, który żył w latach 1921-2003. Giovanni Agnelli junior zwany Gianni, był wnukiem ww. założyciela koncernu i po nim otrzymał imię Giovanni. Gianni Agnelli był głównym akcjonariuszem oraz wieloletnim szefem koncernu FIAT.

Do najpopularniejszych modeli Fiata należą modele: 500, Panda, Punto, Uno oraz Seicento i Bravo. Różne modele Fiata produkowane są na całym świecie, czasami pod inną marką, jak np. Tofas w Turcji. FIAT ma swoje fabryki we Włoszech, Brazylii i w Polsce. Do koncernu FIAT należą m.in. Fiat Auto produkujący auta osobowe, Iveco – producent aut dostawczych i ciężarowych oraz autobusów Irisbus oraz Ferrari i Maserati, czyli super marki produkujące luksusowe auta wyścigowe i sportowe. W 2011 roku FIAT przejął będący w złej kondycji finansowej amerykański koncern Chrysler, wraz z markami Jeep i Dodge. Do FIAT-a należy także serbska fabryka samochodów w mieście Kragujewac, gdzie kiedyś produkowano znane także w Polsce samochody Zastava.

oprac. PM na podstawie: Fiar, Autocentrum, Wikipedia

Mieszkowski Piotr

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Mądra pochwała, twórcza krytyka

pobierz

Jak nauczyć dziecko dbania o porządek

pobierz

Ziołowa apteczka

pobierz

Zdrowy kręgosłup i stawy

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 27269 )
Array ( [docId] => 27269 )