Lamborghini – charakterystyka marki

Autor: Mieszkowski Piotr
Data: 08-06-2012 r.

Lamborghini, to włoska marka luksusowych samochodów sportowych. Swoją działalność firma Lamborghini rozpoczęła w latach 40. XX wieku od produkcji traktorów. Markę założył w 1949 roku Ferruccio Lamborghini, zaś jej siedziba mieściła się w Sant’Agata Bolognese niedaleko Bolonii. Produkcja aut konkurujących z Ferrari rozpoczęła się w 1964 roku. Od roku 1998 Lamborghini należy do koncernu Volkswagen.

Historia marki Lamborghini rozpoczęła się w 1949 roku od produkcji traktorów. W 1964 roku Ferruccio Lamborghini, założyciel Automobili Lamborghini SpA postanowił zająć się produkcją samochodów, które byłyby konkurencją dla Ferrari. Według niektórych źródeł, powstanie aut sportowych Lamborghini spowodowane było dyskusją między Ferruccim Lamborghinim, który był miłośnikiem wozów sportowych a Enzo Ferrarim. Lamborghini. Producent traktorów miał być niezadowolony ze swojego auta Ferrari i proponował Enzo Ferrari wprowadzenie zmian konstrukcyjnych. Mistrz wozów sportowych Enzo Ferrari miał się oburzyć, że co go będzie pouczał jakiś traktorzysta. Ferruccio Lamborghini chciał więc pokazać wielkiemu Enzo, kto potrafi budować lepsze wozy sportowe. Rok później Lamborghini przedstawiło legendarny 12-cylindrowy model Lamborghini 350 GTV, który przewyższał mocą i parametrami samochody Ferrari.

W roku 1966 pojawiło się auto Lamborghini Miura, które przyniosło włoskiej firmie światową sławę. Auto ma wielu miłośników, mimo, że jest narowiste i bardzo trudne w prowadzeniu. W 1971 roku podczas salonu samochodowego w Genewie pokazano prototyp modelu Countach, który zaprojektował Marcello Gandiniego z firmy stylistycznej Bertone.

 

Produkcja seryjna Lamborghini Countach rozpoczęła się w 1974 roku. Auto wyglądało niepowtarzalnie i produkowane przez 15 lat, pozwoliło marce Lamborghini przetrwać na rynku. Dziś Lamborghini Countach to gratka dla bogatych kolekcjonerów aut. W 1982 roku Lamborghini przedstawiło prototyp surowego samochodu terenowego, oznaczony symbolem LM001. Pojazd ten w 1986 roku, po modyfikacji, wszedł do produkcji seryjnej jako Lamborghini LM002.

Firma Lamborghini sprzedała dział zajmujący się produkcją aut sportowych w 1972 roku. W 1987 roku udziały w Lamborghini kupił amerykański koncern Chrysler, który następnie sprzedał włoską markę w 1994 roku Indonezyjskiej firmie Megatech. W 1998 roku Automobili Lamborghini S.p.A ostatni raz zmieniło właściciela. Został nim koncern Volkswagen.

oprac. PM na podstawie: Lamborghini, Autocentrum, Wikipedia

Mieszkowski Piotr

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Mądra pochwała, twórcza krytyka

pobierz

Jak nauczyć dziecko dbania o porządek

pobierz

Ziołowa apteczka

pobierz

Zdrowy kręgosłup i stawy

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 27278 )
Array ( [docId] => 27278 )