Landwind – charakterystyka marki

Autor: Mieszkowski Piotr
Data: 09-06-2012 r.

Landwind, to chińska marka samochodów terenowych, których produkcją zajmuje się koncern Jiangling Motors Corporation. Koncern JMC powstał w 1952 r. i początkowo zajmował się produkcją pojazdów ciężarowych. Landwind, to marka stworzona przez JMC 2005 roku i jednocześnie pierwszy chiński producent aut, który sprzedaje swoje pojazdy w Europie. W Chinach samochody tej firmy występują pod nazwą Baowei.

Historia koncernu Jiangling Motors Corporation sięga 1952 roku, choć marka Landwind stworzona została dopiero w roku 2005. Przedsiębiorstwo JMC uruchomiło w latach 50. XX wieku produkcję samochodów ciężarowych. W 1993 roku JMC nawiązała współpracę z japońskim Isuzu, zaś w 1997 roku z Ford Motor Company. Opisywana marka Landwind została stworzona dopiero w 2005 roku, specjalnie na potrzeby aut skierowanych do sprzedaży w europejskiej sieci.

Na wewnętrznym chińskim rynku, samochody produkowane przez koncern JMC, noszą nazwę Baowei oraz Baodian (pick-upy). Samochód występujący pod nazwą Jiangling Landwind, JMC Landwind lub po prostu Landwind, to SUV stworzony przez chińską firmę na podstawie Isuzu Rodeo, znanego w Europie jako Opel Frontera. Można wręcz powiedzieć, że Lanwind to kopia europejskiego Opla Frontery. Landwind jest sprzedawany w niektórych krajach europejskich i jest jednocześnie pierwszym chińskim samochodem eksportowanym do Europy. Początek europejskiej sprzedaży zaczął się w lipcu 2005 roku, kiedy pierwsze 200 sztuk Landwindów dostarczono do Antwerpii w Belgii.

Auta JMC Landwind wywołały kontrowersje po testach zderzeniowych, które dla EuroNCAP przeprowadziła niemiecka firma ADAC. Z testów wynikło, że kierowca Landwinda nie przeżyłby zderzenia czołowego już przy prędkości zaledwie 64 km/h. W odpowiedzi holenderski importer Landwindów zgłosił się do innej niemieckiej organizacji TÜV o przeprowadzenie testów mogących dowieść, że auto to spełnia normy bezpieczeństwa. Testy TÜV są podobne do tych, jakie przeprowadza EuroNCAP, jednak prędkość zderzenia jest mniejsza i wynosi 56 km/h.

Importer z Holandii twierdził, że wyniki EuroNCAP były niesprawiedliwie negatywne z powodu nacisków niemieckiego przemysłu samochodowego. Z kolei organizacja TÜV potwierdziła, że auto Landwind spełnia normy bezpieczeństwa ECE R94, co jednak nie zakończyło wielkiego sporu. Stanęło na tym, że producent Landwinda, chiński JMC, musiał dopracować swoje auta pod względem bezpieczeństwa, aby mogły być one sprzedawane w Europie.

oprac. PM na podstawie: Landwind, Autocentrum, Wikipedia

Mieszkowski Piotr

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Mądra pochwała, twórcza krytyka

pobierz

Jak nauczyć dziecko dbania o porządek

pobierz

Ziołowa apteczka

pobierz

Zdrowy kręgosłup i stawy

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 27289 )
Array ( [docId] => 27289 )