Lotus – charakterystyka marki

Autor: Mieszkowski Piotr
Data: 09-06-2012 r.

Lotus, to popularna na całym świecie brytyjska marka samochodów sportowych i wyścigowych. Firmę Lotus w 1952 roku założył Anthony Colin Bruce Chapman. Sportowe auta Lotus cechują się lekkością, doskonałym prowadzeniem oraz prostotą wykonania. Aktualnie właścicielem firmy Lotus Cars jest malezyjski koncern Perusahaan Otomobil Nasional, do którego należy także marka Proton.

Historia marki Lotus zaczęła się w 1952 roku, kiedy Anthony Colin Bruce Chapman, uznany projektant samochodów sportowych, założył własną firmę i rozpoczął produkcję samochodów sportowych i wyścigowych. Lotus Cars od założenia ma swoją siedzibę w Hethel blisko Norwich w Wielkiej Brytanii. Auta produkowane przez Lotusa dysponują świetnymi osiągami, przy niezwykle małej masie całkowitej oraz prostocie konstrukcji.

W 1986 roku, cztery lata po śmierci Chapmana, firma Lotus zmieniła właściciela, stał się nim wówczas amerykański koncern General Motors. Siedem lat później GMC sprzedał jednak markę Lotus Cars konsorcjum Bugatti, które właśnie się odrodziło. Gdy firma Bugatti w 1996 roku ogłosiła bankructwo, udziały Lotus Cars nabył malezyjski koncern Perusahaan Otomobil Nasional, który jest także właścicielem znanej także na niektórych europejskich rynkach marki Proton. Przynależność do malezyjskiej grupy nie przeszkodziła na szczęście brytyjskiej marce Lotus w kontynuowaniu produkcji wyczynowych aut sportowych, przyśpieszających od 0-100 km/h szybciej niż w czasie 4 sekund.

W ostatnich latach, konstruktorzy marki Lotus zaangażowali się w rozwój prac projektowych nad samochodami wyposażonymi w napęd hybrydowy i elektryczny. Lotus Cars produkuje też odzież, ze specjalnej linii stylistycznej Lotus. W 2010 roku nazwa Lotus powróciła do Formuły 1 jako zespół Lotus Racing.

oprac. PM na podstawie: Lotus.platine.pl, Autocentrum, Wikipedia

Mieszkowski Piotr

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Mądra pochwała, twórcza krytyka

pobierz

Jak nauczyć dziecko dbania o porządek

pobierz

Ziołowa apteczka

pobierz

Zdrowy kręgosłup i stawy

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 27288 )
Array ( [docId] => 27288 )