Ekodriving - kilka cennych rad jak zmniejszyć spalanie w naszym aucie

Kategoria: Paliwa i napędy
Autor: Duda Daniel
Data: 20-09-2012 r.

Dla wielu z nas będą to rady czy uwagi już słyszane i czytane ale moim zdaniem warte przypomnienia. Przy dzisiejszych cenach paliw kilka cennych rad i zmiana przyzwyczajeń może skutkować oszczędnościami rzędu kilkudziesięciu lub kilkuset złotych (przy pokonywaniu większej ilości kilometrów) miesięcznie.

Przykazanie I

 

Unikajmy gwałtownych przyspieszeń i hamowań. Starajmy się zachować jak najbardziej jednostajną prędkość, przewidujmy ruchy innych użytkowników, wybierajmy najbardziej optymalną drogę. Widząc sytuację na drodze, zwłaszcza skrzyżowaniach unikajmy zatrzymań, zwolnijmy wcześniej żeby później móc opuścić skrzyżowanie bez potrzeby zatrzymania. Ponieważ samochód podczas przyspieszania zużywa kilkanaście razy więcej paliwa niż przy jeździe ze stałą prędkością jest to zjawisko bardzo niepożądane przy oszczędnej jeździe. I tu też trzeba zauważyć, że są przedstawiane dwie szkoły tj. żądaną prędkość uzyskujemy jak najszybciej (czyli przeciągamy biegi i po uzyskaniu odpowiedniej prędkości włączamy najwyższy bieg) lub przyspieszamy powoli unikając wysokich obrotów silnika. Ja osobiście jestem zwolennikiem tej drugiej metody i wydaje mi się ona bardziej racjonalna. W nowszych autach one same nam podpowiadają kiedy mamy zmieniać biegi aby uzyskać najbardziej optymalny stosunek dynamiki i zużycia paliwa.

Przykazanie II

Zredukujmy masę ładunku. Pamiętajmy żeby nie wozić pełnego bagażnika rzeczy, które już dawno powinny leżeć w garażu. Warto również zwrócić uwagę na bagażniki dachowe, które zaburzają aerodynamikę auta i zwiększają opory powietrza, co przyczynia się do podwyższenia zużycia paliwa. Jeżeli nie planujemy w najbliższym czasie dalszych podróży warto je zdemontować.

Przykazanie III

Odpowiednie ciśnienie w oponach. Podobnie jak w przypadku bagażnika tak i w przypadku opon a dokładniej nieodpowiedniego ciśnienia (zbyt niskiego) wzrasta nam zużycie paliwa, poprzez zwiększenie oporów toczenia. Aby bardziej zniwelować opory toczenia możemy zwiększyć nieznacznie (w granicach 0,2 bara) ciśnienie w oponach od tego zalecanego przez producenta. Należy pamiętać, że nie można też przesadzić w tę stronę ponieważ znacznie zwiększone cisinie przyczyni się do szybszego zużywania się opony w środkowej części bieżnika.

Przykazanie IV

Wyłączajmy silnik w sytuacjach dłuższych postojów np. na przejazdach kolejowych, światłach, podczas korków, napotkania wypadku czy kolizji lub po prostu podczas przypadkowej rozmowy ze znajomym. Zawsze myślimy, że to tylko minuta a okazuje się, że rozmowa z sąsiadem się przeciągnęła, a to w korku utknęliśmy na dobre kilkadziesiąt minut itd.

Przykazanie V

Dbajmy a stan techniczny auta. Zwracajmy uwagę na podstawowe elementy eksploatacyjne takie jak: filtry paliwa i powietrza, świece zapłonowe, odpowiednią zbieżność, elementy układu hamulcowego. W wielu przypadkach samo przeprowadzenie małego serwisu auta we własnym zakresie przynosi odczuwalne skutki w postaci zmniejszenia zużycia paliwa.

Duda Daniel

Tagi: paliwa

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Mądra pochwała, twórcza krytyka

pobierz

Jak nauczyć dziecko dbania o porządek

pobierz

Ziołowa apteczka

pobierz

Zdrowy kręgosłup i stawy

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 36463 )
Array ( [docId] => 36463 )