Daihatsu Terios

Kategoria: Autosegment I
Autor: Mieszkowski Piotr
Data: 29-09-2012 r.

Daihatsu Terios to mały samochód typu crossover SUV, zaliczający się do segmentu I. Produkcja modelu Terios pierwszej generacji, rozpoczęła się w 1997 roku i był to mikrovan Terios Kid, sprzedawany tylko w Japonii. W 2000 roku auto gruntownie odmieniono i stało się małym crossoverem. Daihatsu Terios II, prezentujący się wciąż bardzo atrakcyjnie, zadebiutował w 2006 roku.

Daihatsu Terios to małe auto z nadwoziem typu SUV, w Polsce niestety mało popularne. Pierwsza generacja Teriosa wytwarzana była w latach 1997-2005, przy czym w latach 1997-2000 jako mikrovan, zaś od 2000 roku jako małe auto terenowe. W 2006 roku japoński producent należący do Toyoty, zaprezentował drugą generację modelu Terios, która oferowana jest w dalszym ciągu (wrzesień 2012). Przy konstruowaniu Teriosa II pomagali inżynierowie Toyoty, zaś bliźniaczym autem jest Toyota Rush, w Polsce zupełnie nie znana.

Główne zalety Daihatsu Terios, to według nielicznych niestety polskich użytkowników, dobre źródła napędu w połączeniu z umiarkowanym zużyciem paliwa oraz dobre właściwości jezdne w terenie, dzięki wysokiemu prześwitowi. Krytykę użytkowników zebrała natomiast ilość miejsca dla kierowcy i pasażerów. Pamiętajmy jednak, że to małe auto wyiarami zbliżone do aut segmentu B, a nie rodzinny minivan, czy duży SUV typu Ford Galaxy. Wszystko zależy więc od tego, czego oczekujemy od auta.

 

Konkurencją rynkową dla Daihatsu Terios są małe auta typu crossover, jak m.in. Suzuki SX4 i bliźniaczy Fiat Sedici, Kia Soul, Skoda Yeti czy Toyota Urban Cruiser oraz Suzuki Jimny.

Nowe Daihatsu Terios nie jest aktualnie oferowane w Polsce z uwag na brak przedstawicielstwa handlowego tej japońskiej firmy w naszym kraju. Gdyby jednak ktoś bardzo chciał kupić w Polsce nowego Teriosa, byłoby to prawdopodobnie możliwe za pośrednictwem dealerów Toyoty, do której należy marka Daihatsu.

Ceny używanych 14-letnich Daihatsu Terios z 1998 roku, wahają się od 10 do 12,5 tys. złotych, w zależności od przebiegu, stanu technicznego auta oraz jego pochodzenia i źródła zakupu. To auto jest jednak w Polsce mało popularne i lepiej dobrze sprawdzić interesujący nas egzemplarz. Duża bowiem część Teriosów oferowanych na na rynku wtórnym pochodzi z indywidualnego importu i może mieć za sobą burzliwą przeszłość. 12-letni Terios z 2000 roku kosztuje od 12 do 19 tys. złotych, zaś auta 9-letnie z 2003 roku wyceniane są na ok. 16-18 tys. złotych. Sześcioletnie Teriosy kosztują ok. 28-34 tys. złotych, zaś pięcioletniego Teriosa II genaracji z 2007 roku, kupić można za cenę od 25,9 do 34,5 tys. złotych. Roczne Daihatsu Terios z 2011 roku, z silnikiem benzynowym 1.5 litra 16V z przebiegiem 4000 kilometrów, wycenione zostało przez właściciela na 53 tys. złotych.

oprac. PM na podstawie: Autocentrum, Otomoto.pl

Mieszkowski Piotr

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Mądra pochwała, twórcza krytyka

pobierz

Jak nauczyć dziecko dbania o porządek

pobierz

Ziołowa apteczka

pobierz

Zdrowy kręgosłup i stawy

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 27705 )
Array ( [docId] => 27705 )