Dodge RAM

Kategoria: Autosegment I
Autor: Mieszkowski Piotr
Data: 29-09-2012 r.

Dodge RAM to potężny amerykański pick-up, zaliczany do segmentu I, czyli aut terenowo-rekreacyjnych, choć rozmiarami bliżej mu do ciężarówki. Produkcja Dodge RAM-a ruszyła w 1979 roku i auto zdobyło na amerykańskim rynku silną pozycję. W 2009 roku zadebiutował Dodge RAM czwartej generacji. RAM to oferta np. dla przedsiębiorców potrzebujących auta dostawczego.

Produkcja Dodge RAM-a pierwszej generacji obejmuje lata 1979-2003, RAM II to okres 1994-2003, RAM III 2002-2008 i od 2009 roku dostępny jest RAM IV generacji. Za sprawą indywidualnych importerów to potężne i nieekonomiczne w polskich warunkach auto, jest jednak dość licznie reprezentowane na naszym rynku wtórnym. Dodge RAM dostępny jest z krótką i przedłużoną kabiną oraz jako mniej w Polsce znana, dostawcza odmiana Cargo Van z zabudowanym nadwoziem.

Główne zalety Dodge RAM-a to duża ilość miejsca w kabinie, dobra wentylacja i ogrzewanie oraz dobre, mocne silniki. Zasadnicza wada potężnego pick-upa jakim jest RAM, to przede wszystkim ogromny apetyt na paliwo. To auto to istny smok i jeździć takim autem bez instalacji gazowej LPG zupełnie się nie opłaca. Innym minusem mogą być też gigantyczne rozmiary auta, co w polskich warunkach drogowych może być naprawdę wielkim problemem. A konkurencyjne pick upy, takie jak Nissan Navara, to przy Dodge RAM odpowiednio jak VW Golf przy pick-upie VW Amarok. Drogi będzie także autoryzowany serwis marki.

 

Rynkowi rywale lub raczje dostępne w Polsce pick-upy, mogące być alternatywą dla Dodge RAM-a, to m.in. wspomniany wyżej Volkswagen Amarok, Isuzu D-MAX, Toyota Hilux, Nissan Navara, Nissan NP300, Ford Ranger oraz Mitsubishi L200.

Ceny używanych dziesięcioletnich Dodge'ów RAM z 2002 roku, wahają się od 30 do 54 tys. złotych. Ośmioletnie egzemplarze z 2004 roku kosztują od 40 do 70 tys. złotych. Większość RAM-ów została sprowadzona z USA przez indywidualnych importerów. Uważnie sprawdzajmy takie auta pod kątem bezwypadkowości oraz autentyczności historii i przebiegu.

Dodge RAM z 2006 roku, to wydatek od 50 do 90 tys. złotych, auta czteroletnie z 2008 roku kosztują od 60 do 90 tys. złotych, zaś dwulatki z 2010 roku wyceniane są na 90 do nawet 160 tys. złotych.

oprac. PM na podstawie: Samar, Autocentrum, Otomoto.pl

Mieszkowski Piotr

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Mądra pochwała, twórcza krytyka

pobierz

Jak nauczyć dziecko dbania o porządek

pobierz

Ziołowa apteczka

pobierz

Zdrowy kręgosłup i stawy

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 27704 )
Array ( [docId] => 27704 )