Problem z wypłatą odszkodowania

Autor: Mieszkowski Piotr
Data: 15-06-2012 r.

Problem z wypłatą odszkodowania często wynika z błędu jaki popełnił kierowca. Takim problemem może być np. zbyt późne zgłoszenie szkody w firmie ubezpieczeniowej, w której ma się wykupioną polisę. Powodem problemów może być też niewiedza w zakresie przepisów oraz braki w dokumentacji. O czym należy pamiętać starając się o odszkodowanie?

Może się zdarzyć, że sprawca wypadku, w którym ponieśliśmy szkodę, najpierw przyzna się do winy i podpisze oświadczenie, a później je odwoła. Chętnie wykorzystują to później ubezpieczyciele i odmawiają wypłaty odszkodowania. Pamiętajmy więc, że im więcej zgromadzimy dowodów na spowodowanie szkody przez innego sprawcę, tym łatwiej będzie nam później dochodzić odszkodowania. Może się także zdarzyć, że osoba która jest sprawcą wypadku, nie jest właścicielem pojazdu, który prowadziła. Wówczas lepiej wezwać policję.

Niekorzystna może być dla nas udzielona kiedyś zgoda na warunki umowy auto-casco, jak np. udział własny, kosztorysowy wariant likwidacji szkody czy wyłączenia. Niekorzystne przy staraniu o odszkodowanie może być także, jeśli zawyżymy sumę ubezpieczenia. Należy brać tutaj pod uwagę, że auto o dużym przebiegu jest mniej warte niż takie samo auto o małym przebiegu. Podobnie z autami bezwypadkowymi i powypadkowymi. Nie warto więc płacić wysokiej składki, żeby sztucznie zwiększać wartość auta, bo przy wypłacie odszkodowania ubezpieczyciel dokona korekty wartości.

 

Błąd jaki często popełniają kierowcy, to pominięcie wypełnienia niektórych rubryk w druczku zgłoszenia szkody. Jest to błąd, który może skutkować dużym wydłużeniem postępowania likwidacji szkody. Pamiętajmy, że firma ubezpieczeniowa zgłosi się do nas w celu uzupełnienia informacji i jeśli zaistniałe podczas szkody fakty będą przez przedstawione niejasno, ubezpieczyciel może stać się nieufny i dużo dłużej badać przebieg całej sprawy. Ważna jest także sprawa, czy jesteśmy płatnikami VAT. Jeśli jesteśmy, a nie poinformujemy o tym, możemy dostać odszkodowanie w kwocie netto, a dopiero po dostarczeniu niezbędnych dokumentów firma ubezpieczeniowa wypłaci resztę należnej kwoty odszkodowania.

Mieszkowski Piotr

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Mądra pochwała, twórcza krytyka

pobierz

Jak nauczyć dziecko dbania o porządek

pobierz

Ziołowa apteczka

pobierz

Zdrowy kręgosłup i stawy

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 27811 )
Array ( [docId] => 27811 )