Czym się różnią karty pamięci do aparatów

Kategoria: Sprzęt foto
Autor: Kulik Katarzyna
Data: 28-05-2012 r.

Aparaty cyfrowe mają ograniczoną pamięć wewnętrzną. Jeżeli zależy Ci na zapisywaniu większej ilości danych, musisz zaopatrzyć się w dodatkową kartę pamięci. Czym różni się karta SD od karty SDXC i która będzie najlepsza dla Twojego aparatu?

Karty SD

Ten rodzaj kart jest jednym z najstarszych. Ich standardowa pojemność wynosi z reguły 2 GB. Karty SD pozwalają na rejestrację danych nawet w modelach aparatów z poprzednich lat. Pasują z reguły do większości aparatów fotograficznych.

Karty SDHC

Charakteryzują się one większą pojemnością niż karty SD. Ilość zapisanych na niej danych może wynosić nawet 32 GB. Tak duża pojemność wynika między innymi z możliwości zapisania danych w systemie plików FAT32.

Karty SDXC

Karty te przeznaczone są dla szczególnie wymagających fotografów. Ich minimalna pojemność wynosi tyle, ile maksymalna wielkość kart SDHC (32 GB). Na karcie możesz zapisać ok. 480 godzin obrazu w jakości HD, bądź prawie 150 000 standardowych zdjęć. Niewielką wadą tego rodzaju kart może być problem z ich kompatybilnością ze starszymi komputerami. Jednak w takich przypadkach aktualizacja oprogramowania komputerowego powinna rozwiązać problem.

Jaka pojemność najlepsza

Aby mieć pewność, że wybrany przez Ciebie typ karty będzie odpowiedni dla Twojego aparatu, musisz sprawdzić jej format w gnieździe aparatu. Z reguły, informacje o typie karty znajdziesz nawet na pokrywie wejścia karty w aparacie.

Producenci aparatów podają informację o maksymalnych parametrach, jakie sprzęt jest w stanie obsłużyć, jednak to Ty decydujesz, z jakiej pojemności będziesz korzystał. Pamiętaj, że jeżeli nie masz konieczności przechowywania wielu danych, nie musisz kupować karty o największej pojemności. Duża ilość zapisanych na nośnikach informacji może negatywnie wpływać na szybkość działania aparatu. Może warto przemyśleć zakup karty o mniejszej pojemności, której zawartość będziesz systematycznie magazynował w pamięci komputera.

Kulik Katarzyna

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Mądra pochwała, twórcza krytyka

pobierz

Jak nauczyć dziecko dbania o porządek

pobierz

Ziołowa apteczka

pobierz

Zdrowy kręgosłup i stawy

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 27909 )
Array ( [docId] => 27909 )