Jak wybrać zoom w aparacie

Kategoria: Sprzęt foto
Autor: Kulik Katarzyna
Data: 29-05-2012 r.

Wybierając aparat cyfrowy z pewnością zwracałeś uwagę na jego zoom. Czym jednak tak naprawdę jest zoom i jak powinieneś dokonać wyboru podczas zakupu aparatu? Warto zweryfikować wiedzę na jego temat.

Zoom optyczny czy cyfrowy

Zoom to nic innego jak zdolność aparatu do przybliżenia fotografowanego obiektu. Istotne jest, aby podczas zbliżenia została zachowana odpowiednia ostrość obrazu. Wybierając aparat spotkasz się z dwoma rodzajami zoomu: zoomem cyfrowym i zoomem optycznym.

Zoom optyczny wysuwa obiektyw aparatu do przodu w celu przybliżenia fotografowanego obiektu. Jego zasadniczym atutem jest to, że mimo zbliżenia, wysoka jakość fotografowanego obrazu zostaje zachowana. Im większa wartość zoomu optycznego w aparacie, tym jakość zdjęć lepsza.

Na zupełnie innych zasadach działa zoom cyfrowy. Fotografowany obraz nie jest przybliżany w całości. Wyznaczony zostaje określony jego fragment, który później jest odpowiednio kadrowany. Działanie zoomu cyfrowego zmniejsza rozdzielczość robionego zdjęcia, a tym samym negatywnie wpływa na jego ostrość. Być może udało Ci się zauważyć kiedyś na fotografii minimalne kwadraciki tworzące obraz. Ich widoczność świadczyła właśnie o działaniu zoomu cyfrowego. Dlatego też podczas wyboru aparatu musisz zwrócić uwagę na wartość zoomu optycznego, a nie cyfrowego. Tylko wtedy będziesz miał pewność, że jakość Twoich zdjęć będzie zadowalająca.

 

Zoom jednozakresowy

Wybierając aparat zwróć również uwagę na zakres zoomu. Dobrym typem są zoomy szerokokątne (np. 17-35 mm czy 70-200 mm). Krótkie wartości zoomów będą gwarantowały lepszą jakość zdjęć. Na zoom wielozakresowy możesz zdecydować się wówczas, kiedy fotografią zajmujesz się profesjonalnie i masz duże doświadczenie w tej dziedzinie. Jeżeli szukasz aparatu do „codziennych” zdjęć, zoom 17-35 mm będzie dla Ciebie wystarczający. W ten zakres zoomu wyposażona jest większość aparatów kompaktowych.

Zwróć uwagę na jasność

Przy zakupie aparatu warto również sprawdzić jasność zoomu. Te dość jasne, np. o stałej wartości f.2.8, usprawniają działanie systemu odpowiedzialnego za skorygowanie ostrości w aparacie. Poza tym zoomy o stałej jasności pozwalają na osiągnięcie lepszych efektów wizualnych w robionych zdjęciach, jak np. rozmycie tła.

Kulik Katarzyna

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Mądra pochwała, twórcza krytyka

pobierz

Jak nauczyć dziecko dbania o porządek

pobierz

Ziołowa apteczka

pobierz

Zdrowy kręgosłup i stawy

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 27913 )
Array ( [docId] => 27913 )