Czym jest haft krzyżykowy

Kategoria: Rękodzieło
Autor: Welc Wioleta
Data: 09-04-2012 r.

Obecnie haft wraca do łask i coraz więcej młodych ludzi odkrywa w sobie tę pasję. Na rynku jest szeroka oferta pasmanteryjna, która oferuje materiały, kanwy z naniesionymi wzorami, wzory graficzne, nici, igły i inne akcesoria, które zachęcają, by tworzyć niepowtarzalne dzieła.

Przygodę z haftem można zacząć właśnie od haftu krzyżykowego. Cieszy się dużą popularnością ze względu na niezbyt skomplikowaną technikę, ale również olbrzymią ilość wzorów proponowaną do wyszycia i efekt końcowy.

Potrzebujesz na początek materiał (kanwę, płótno, len), mulinę, wzór (może być liczony, gotowy diagram, lub kanwa drukowana), igły (specjalne do haftu mają tępe końcówki), nożyczki, tamborek.

W hafcie krzyżykowym ważne jest, aby zrozumieć schematy graficzne. Każda krateczka na takim schemacie to jeden krzyżyk. Kolor krzyżyka sprawdzamy w załączonej legendzie, odpowiada on numerowi danej nici. Jeśli krzyżyk nie ma symbolu i koloru, to pozostaje niewyszyty.

Do wyszywania musisz się zaopatrzyć w odpowiednie igły z tępą końcówką. Grubość igieł dobiera się w zależności od gęstości materiału i grubości nici. Gdy wyszywamy na bardzo gęstym materiale, trzeba czasami użyć igieł ostrych. Dla początkujących proponuję jednak zacząć od kanwy nie tak gęstej. Aby dobrze opanować technikę najlepiej nauczyć się na kanwie, w której potrafisz wyodrębnić każdy krzyżyk. Na przykład len wydaje się być zbyt trudny na początek, ale potem czemu nie, wychodzą na nim piękne prace.

Przyda ci się również tamborek do naciągnięcia kanwy, krzyżyki wychodzą wtedy równe i wypracowane.

 

Jeśli wykonasz obrazek wyszywany haftem krzyżykowym, pozostaje Ci jeszcze zadbać o jego oprawę. Przed oprawą należy gotową pracę wyprać w delikatnym proszku, bez wybielaczy; możesz to zrobić ręcznie. Potem należy wyprasować na lewej stronie; bezpiecznie jest zrobić to przez wilgotną ściereczkę, letnim żelazkiem na miękkim podłożu, żeby zbyt mocno nie spłaszczyć wzoru.

Tak przygotowany obraz można oprawić samodzielnie lub oddać do oprawy.

Welc Wioleta

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Mądra pochwała, twórcza krytyka

pobierz

Jak nauczyć dziecko dbania o porządek

pobierz

Ziołowa apteczka

pobierz

Zdrowy kręgosłup i stawy

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 27918 )
Array ( [docId] => 27918 )