Jak własnoręcznie wykonać witraż

Kategoria: Rękodzieło
Autor: Valeeva Anna
Data: 05-06-2012 r.

Wśród wielu różnorodnych sposobów upiększania wnętrza naszego domu swoją wyjątkowością i niepowtarzalnością szczególnie wyróżniają się witraże. Światło słoneczne mieni się w szkiełkach witrażu tworząc niemal bajeczną atmosferę ocieplając wnętrze.

Witraż

Klasyczny witraż to wzory z kolorowego szkła, które przepuszczając światło dziennie tworzy kolorową poświatę. Natomiast nowoczesne koncepcje witraży są znacznie bardziej wyrafinowane. Współczesne technologie szkła pozwalają na zmianę jego koloru w zależności od miejsca, z którego oglądany jest witraż. Metodą piaskowania wykonuje się w nich nawet głębokie reliefy. Istnieje mnóstwo zaawansowanych rozwiązań na witraż. My zajmiemy się jednak witrażem najprostszym do wykonania. Oczywiście może on powstać z papieru lub specjalnej folii, ale te najpiękniejsze są ze szkła. Jeżeli chcemy wykonać tego typu witraż będzie nam potrzebne szkło, cyna, taśma miedziana, farby do malowania na szkle oraz narzędzia pomocnicze: profesjonalny nóż olejowy z końcówką do obstukiwania i lutownica. Te wszystkie przedmioty można zakupić w zwykłym sklepie z artykułami dla majsterkowiczów.

Wykonanie – krok po kroku

Przed rozpoczęciem pracy nad swoim pierwszym witrażem przygotowujemy szablon papierowy i według niego wycinamy poszczególne kształty na szkle. Wszystkie te kawałki musimy odpowiednio wyszlifować. Następnie szklane wzory owijamy miedzianą taśmą i łączymy je ze sobą za pomocą rozgrzanej cyny.

 

Osoby, które chciałyby w prostszy sposób wykonać witraż, zawsze mogą sięgnąć po farby. Jest to znacznie łatwiejszy i bezpieczniejszy sposób szczególnie, gdy w pobliżu są dzieci. Do tego wystarczy tafla szkła i farby do malowania na szkle. Aby uzyskać efekt prawdziwego witrażu możemy obwieźć kontury złotym, miedzianym bądź też czarnym kolorem.

Po dojściu do wprawy wykonanie witrażu nie będzie już dla nas niczym skomplikowanym. W unikalny sposób możemy ozdobić tak cały dom.

Valeeva Anna

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Mądra pochwała, twórcza krytyka

pobierz

Jak nauczyć dziecko dbania o porządek

pobierz

Ziołowa apteczka

pobierz

Zdrowy kręgosłup i stawy

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 27923 )
Array ( [docId] => 27923 )