Jak wyszywać krzyżykiem

Kategoria: Rękodzieło
Autor: Welc Wioleta
Data: 09-04-2012 r.

Haft krzyżykowy wydaje się być najprostszym rodzajem haftu. Jednak różnorodność materiałów, wzorów i mulin do wyszywania sprawia, że nie dla każdego ten pierwszy krok wydaje się taki łatwy. Trochę ćwiczeń i cierpliwości, a zobaczysz jakie wspaniałe obrazy można malować nićmi, wymaga to jednak dokładności i zachowania pewnych zasad.

Jeśli to twój początek przygody z wyszywaniem, musisz zaopatrzyć się przynajmniej w podstawowy zestaw do wyszywania. Potrzebne będą Ci materiał, igły (zazwyczaj z tępą końcówką), nici, nożyczki, tamborek (który ułatwia pracę). Jeśli zakupisz usztywniany materiał, możesz spróbować wyszywać bez tamborka.

Pierwsze próby

Wyszywanie krzyżyków możesz poćwiczyć na białej kanwie. Dobierz sobie mulinę w ulubionym kolorze. Składa się ona z sześciu nitek. W zależności od wybranego materiału, dobierz jej grubość – zrobisz to dzieląc ją. Grubość dobranej nici jest ważna z dwóch powodów: po pierwsze, przez jedną dziurkę krzyżyka przeprowadzasz nić kilkakrotnie, a po drugie gdy nić jest zbyt cienka, to krzyżyki nie zaścielą dokładnie materiału i będą prześwitywać barwy spod spodu.

Haftowanie

Po nawleczeniu nici nie zawiązujemy supełka jak do zwykłego szycia, ponieważ przy oprawianiu mogłoby to sprawić odkształcenie materiału. Przeciągamy nitkę spod spodu, przez dolne oczko kierujemy nitkę w prawy górny róg krzyżyka. Musisz przytrzymać palcem nic, która została pod materiałem. W podanym przykładzie szyjemy od lewej do prawej.

Wyszyliśmy dwa półkrzyżyki, czyli ukośne linie. Następnie z prawego dolnego rogu przeprowadzamy nitkę do lewego górnego rogu. Powstał krzyżyk.

Gdy mamy duży obszar tego samego koloru możemy wyszyć najpierw półkrzyżyki od lewej do prawej, ukośnymi liniami, a potem zaścielić je wracając od prawej do lewej. Jest to sposób na to, żeby lewa strona Twojej wyszywanki wyglądała estetycznie. Pamiętaj, że brak supełków i nierówności to szansa na pięknie oprawiony obrazek.

Welc Wioleta

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Mądra pochwała, twórcza krytyka

pobierz

Jak nauczyć dziecko dbania o porządek

pobierz

Ziołowa apteczka

pobierz

Zdrowy kręgosłup i stawy

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 27917 )
Array ( [docId] => 27917 )