Co zrobić, gdy biegacza złapie kolka

Kategoria: Bieganie
Autor: Stwora Sylwia
Data: 26-06-2012 r.

Podczas biegu może złapać Cię niespodziewany atak ostrego bólu w lewym boku w okolicach podżebrza. To tak zwana kolka wysiłkowa. Wówczas najlepiej zwolnić i zrobić kilka głębokich wdechów i wydechów. Powinieneś spróbować również rozmasować ściśnięte miejsce.

Przyczyny kolki

Wystąpienie kolki jest następstwem skurczu mięśni gładkich oraz naczyń jelit, co prowadzi do gwałtownego przemieszczania się krwi do śledziony, która powiększa się, a tym samym powoduje napięcie unerwionej torebki, w której się ona znajduje.

Przyczyny pojawienia się kolki w czasie biegu mogą być różne. Zbyt szybki i intensywny trening, za krótki okres czasu między ostatnim zjedzonym posiłkiem a rozpoczęciem biegu, podejmowanie wysiłku fizycznego po dłuższej przerwie albo rozpoczęcie biegu bez rozgrzewki.

Sposoby na kolkę

Kiedy dopadnie Cię kolka w czasie biegu powinieneś zwolnić tempo i przejść do spokojnego marszu w celu ustabilizowania ciśnienia oraz pracy serca. Jednocześnie wykonuj serię głębokich wdechów i wydechów. Pomocne będzie też wykonanie kilku ostrożnych skłonów, krążeń ramion w przód lub przysiadu w pozycji embrionalnej, czyli z nogami pociągniętymi po brodę.

Warto również okrężnymi ruchami spróbować rozmasować zesztywniałe miejsce lub je uciskać.

 

Zapobieganie pojawieniu się kolki

Aby zapobiec pojawieniu się kolki w czasie treningu biegowego, należy przede wszystkim pamiętać o zachowaniu odpowiedniego odstępu czasu między ostatnim zjedzonym posiłkiem a rozpoczęciem wysiłku fizycznego. Im bardziej ciężkostrawny będzie posiłek, np. smażony, pieczony, zawierający rośliny strączkowe, tym więcej czasu powinniśmy dać organizmowi na jego odpowiednie przyswojenie. Powinieneś odczekać minimum godzinę.

Ważne jest, aby nie podchodzić do treningu biegowego z „marszu”. Należy wykonać nawet bardzo krótką rozgrzewkę, która przygotuje mięśnie do wzmożonej aktywności i zmniejszy możliwość pojawienia się nieprzyjemnego bólu.

Jeśli kłucie w boku będzie się przedłużało, powinieneś pójść do lekarza, bo może ono być wynikiem poważniejszej dolegliwości jak np. choroby serca.

Stwora Sylwia

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Mądra pochwała, twórcza krytyka

pobierz

Jak nauczyć dziecko dbania o porządek

pobierz

Ziołowa apteczka

pobierz

Zdrowy kręgosłup i stawy

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 28054 )
Array ( [docId] => 28054 )