Co oznaczają kolory flag wywieszane przez ratowników

Kategoria: Sport
Autor: Łozińska Agnieszka
Data: 11-05-2012 r.

Wakacje nad morzem to długie opalanie i oczywiście kąpiel w unoszących falach. Jednak czy zawsze można bez przeszkód pływać w morzu. Na co zwracać uwagę i kiedy poprzestać na samym tylko wygrzewaniu na słońcu?

Temperatura wody w morzu

Osoby, które mówią o sobie „morsy” nawet w zimę kąpią się w przeręblach jezior lub lodowatej wodzie. Jeśli jednak nie zaliczamy się do tej grupy osób, zwróćmy uwagę na temperaturę morza przed kąpielą, zwłaszcza na przełomie wiosny i lata, gdy dni zaczynają być ciepłe, a temperatura powietrza wysoka. Niestety temperatura wody nie idzie z nimi w parze, w szczególności polskie morze potrzebuje wielu słonecznych dni by się nagrzać. Na zimna wodę w Bałtyku mają również wpływ prądy morskie.

Kąpiel w lodowatym morzu może być niezdrowa dla naszego organizmu. W najlepszym wypadku możemy się przeziębić i pociągać nosem, ale równie dobrze możemy wychłodzić organizm i nabawić się zapalenia oskrzeli. Morska woda ma z drugiej strony te właściwości, że długo się nagrzewa, ale też długo oddaje swoje ciepło. Oznacza to, że nawet wczesną jesienią Bałtyk jest jeszcze ciepły i można się w nim kąpać. To dobra informacja dla osób chcących wybrać się nad morze po sezonie urlopowym, gdy ceny są niższe, a na plaży jest mniej ludzi.

Kolorowe flagi

Na plażach, które są pod nadzorem ratowników są wywieszane flagi o trzech różnych kolorach. Kolor biały oznacza, że kąpiel jest dozwolona i nie ma żadnych przeszkód by wejść do wody. Wywieszona flaga o kolorze czarnym informuje o zakazie wchodzenia do wody z powodu zbyt wysokich fal morskich, niebezpiecznych dla turystów. Flaga czerwona również zabrania wchodzenia do wody, jednak z innych przyczyn. Mogą nimi być: duże zanieczyszczenie wody lub obecność w wodzie niebezpiecznych dla zdrowia bakterii czy organizmów, takich jak sinice.

Jeśli mamy zamiar spędzić czas na dzikiej plaży, gdzie nie są wywieszony żadne flagi, przed wejściem do wodny zapoznajmy się z komunikatami lokalnych Stacji Sanitarno - Epidemiologicznych. Unikajmy również kąpieli przy ujściach rzek, kanałów, przystani rybackich czy molo. Tam woda jest zawsze najbardziej zanieczyszczona.

Łozińska Agnieszka

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Mądra pochwała, twórcza krytyka

pobierz

Jak nauczyć dziecko dbania o porządek

pobierz

Ziołowa apteczka

pobierz

Zdrowy kręgosłup i stawy

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 27996 )
Array ( [docId] => 27996 )