Czy warto kupić motorower

Kategoria: Sport
Autor: Łozińska Agnieszka
Data: 09-05-2012 r.

W sytuacji, gdy sam rower nie wystarcza warto zastanowić się nad zakupem motoroweru. Motorower łączy w sobie cechy roweru i niewielkiego motoru. Czy warto zainwestować z kupno takiego jednośladu i jaką konstrukcję wybrać?

Rower z napędem

Niegdyś tego typu konstrukcje były niezwykle popularne. Do zwykłego roweru zamontowany jest nieduży pomocniczy silnik spalinowy o pojemności nie przekraczającej 50 cm3. Umieszcza się go z reguły pod kierownicą lub na ramie, pomiędzy rurkami. Niestety znacznie zwiększa to masę roweru, a dodatkowo jednoślad jest podczas jazdy na silniku bardzo głośny.

Rozwiązaniem pośrednim jest wyposażenie roweru w silnik hybrydowy. Zastosowanie napędu nie wyklucza jednak możliwości tradycyjnego pedałowania.

Klasyczny motorower

Taka konstrukcja przywodzi na myśl bardziej motor niż rower. Wyposażony jest jednak w znacznie mniejszy silnik, o pojemności nie przekraczającej 50 cm3. Ma on często obniżoną ramę, co znacznie ułatwia wsiadanie na pojazd i schodzenie z niego.

Motorowery odpala się za pomocą kopnięcia w nożny rozrusznik. Mogą one przybierać różne kształty, część z nich wygląda jak motory, inne z kolei są obudowane, żeby przypominały niewielkie samochody. Pamiętajmy jednak, że do prowadzenia takiego pojazdu potrzebna jest karta motorowerowa lub prawo jazdy. Obowiązkowy jest również kask.

 

Zakup motoroweru - czy warto

W niektórych sytuacjach motorower sprawdza się lepiej niż zwykły rower. Zwiększona prędkość pozwala na szybsze dotarcie na miejsce, a ponadto nie potrzeba specjalnych uprawnień do prowadzenia takiego pojazdu. Jednak z drugiej strony trzeba go tankować i poświęcić mu znacznie więcej uwagi podczas konserwacji.

Zajmuje także więcej miejsca niż klasyczny rower, ale mniej niż motor z prawdziwego zdarzenia. Dla wielu osób możliwość jazdy na motorowerze stanowi spełnienie dziecięcych marzeń i jest stylem ich życia.

Łozińska Agnieszka

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Mądra pochwała, twórcza krytyka

pobierz

Jak nauczyć dziecko dbania o porządek

pobierz

Ziołowa apteczka

pobierz

Zdrowy kręgosłup i stawy

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 27983 )
Array ( [docId] => 27983 )