Jakie są zasady gry w snookera

Kategoria: Sport
Autor: Łozińska Agnieszka
Data: 16-05-2012 r.

Bilard nie jest jedyną grą, w której głównym celem jest wbijanie bil do kieszeni stołu. Jedną z odmian bilarda jest snooker. Snooker wymaga o wiele większej precyzji i umiejętności przewidywania sytuacji na stole. Na czym polega gra w snookera i jakie są zasady gry w snookera?

Stół do snookera i sprzęt do snookera

Gra w snookera odbywa się na dużym stole o wymiarach 3 m 56 cm na 1 m 78 cm. Jego rama powinna być wykonana tradycyjnie z mahoniu, a płyta pokryta zielonym wełnianym suknem. Znajdują się na nim białe linie i 6 punktów. Stół posiada ponadto 6 kieszeni: 4 umieszczone w rogach i po jednaj na dłuższych bandach.

W rozgrywce bierze udział 15 bil w kolorze czerwonym i po jednej w kolorach żółtym, zielonym, brązowym, niebieskim, różowym i czarnym. Ich średnica to 52,4 mm. Kule czerwone mają wartość punktową jeden, natomiast pozostałe są punktowane odpowiednio za 2, 3, 4, 5, 6 i 7 punktów. Kula w kolorze białym jest bilą zagrywającą.

Zawodnicy wbijają bile za pomocą kija, najczęściej jesionowego. Może on być jednoczęściowy lub rozkręcany. Oprócz tego przydatnym sprzętem do gry w snookera są wszelkiego rodzaju przedłużki, krzyżaki lub słonie, umożliwiające grę z niewygodnych pozycji.

Zasady gry w snookera

W snoookera gra przeciwko sobie dwóch zawodników. Nie mają oni limitu czasowego. Do stołu podchodzą naprzemiennie, a ich celem jest wbicie wszystkich znajdujących się na stole bil w określonej kolejności. Grę rozpoczyna zawodnik, który wygrał losowanie, najczęściej rzut monetą. W snookerze ważne jest to, że kule trzeba wbijać na przemian czerwoną i bilę innego koloru. Najlepiej jest oczywiście wbijać bile najlepiej punktowane, zdobywając tym samym lepszy rezultat.

 

W przeciwieństwie do bil czerwonych, kolorowe po każdym wbiciu ich do kieszeni wracają na stój, w przypisane im miejsce. Jednak, gdy na stole nie ma już czerwonych kul, zawodnik jest zobowiązany umieścić w kieszeniach bile kolorowe w ustalonej kolejności: żółta, zielona, brązowa, niebieska, różowa, czarna. Po wbiciu tej ostatniej, partia, czyli frame, jest skończona. Jej koniec może też nastąpić w sytuacji, gdy jeden z graczy ma przewagę co najmniej 8 punktów, a na stole znajduje się tylko czarna kula. Zawodnicy grają różną liczbę frame’ów, a podczas rozgrywek podaje się maksymalną ich liczbę.

Snooker jest dość specyficznym sportem. To raczej gra dla prawdziwych dżentelmenów. Podczas rozgrywek zawodnicy występują w koszuli z muszką i w kamizelce. Dobre maniery obowiązują nie tylko zawodników. Również widownia jest zobowiązania do zachowania ciszy, a wszelkie hałasy i głośny doping są uciszane.

Łozińska Agnieszka

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Mądra pochwała, twórcza krytyka

pobierz

Jak nauczyć dziecko dbania o porządek

pobierz

Ziołowa apteczka

pobierz

Zdrowy kręgosłup i stawy

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 28021 )
Array ( [docId] => 28021 )