Na czym polega Zouk

Kategoria: Sport
Autor: Stwora Sylwia
Data: 23-04-2012 r.

Płynność oraz zmysłowość ruchów obu partnerów, giętkość ciała, intensywny ruch bioder i ramion wyróżniają Zouk. Ten niezwykle żywy i dynamiczny taniec czerpiący z innych stylów tańca i muzyki zyskuje coraz większe rzesze fanów, w tym także z Polski.

Zouk i jego odmiany

Miejscem narodzin tego stylu muzyki i tańca są karaibskich wyspach Guadeloupe, Martinika oraz Haiti, gdzie w potocznym użyciu słowo to określa festiwal, imprezę. Popularność Zouku na Starym Kontynencie zapoczątkowali Francuzi oraz Holendrzy.

W latach 80. XX wieku zouk zaczął funkcjonować jako styl muzyczny stanowiący mieszanka wielu stylów, w tym polskiego mazurka oraz francuskiego i amerykańskiego popu.

Jedną z najpopularniejszych odmian Zouku jako stylu tanecznego Zouk Love, który dodatkowo dzieli na odmianę francusko-karaibską oraz francusko-afrykańską. Wyróżnia go wolniejsza, ale bardziej dramatyczna muzyka, a tancerzom towarzyszą utwory śpiewane po francusku.

W Brasilian Zouk i Lamba Zouk wzrok przyciąga bliskość partnerów i zmysłowość kroków. Całość opiera się na sześciu podstawowych krokach wykonywanych w rytmie „slow quick quick” lub „quick quick slow”, który w momencie rozpoczynania tańca przypada na 1 lub 3 krok. Niezwykle efektowne jest w nim prowadzenie partnerki w taki sposób, że może ona się wygiąć nawet do własnych stóp.

Ponadto istnieje również Neozouk, Lyrical Zouk, Angolan Kizomba, Cape Verdean Cola-Zouk oraz nowoczesny SoulZouk.

 

Istota zouk

Zouk jest tańcem opartym na płynnych i zmysłowych ruchach partnerów, którzy mają wyglądać jakby niemal płynęli po parkiecie złączeni w talii. Zwłaszcza na kobiecie wymusza on elastyczność, giętkość, intensywną pracę bioder i ramion oraz tzw. head flicks m.in. kręcenie głową. Tancerze pracują nad równowagą, świadomością wykonywanych ruchów i dobrym prowadzeniem partnera.

Nauka zouka pozwoli lepiej poczuć partnera i sposób jego prowadzenia. Ruch odbywa się poprzez przenoszenie ciała za jednej nogi na drugą w rytmie wolno-szybko-szybko, charakterystycznym m.in. dla R & B, Reggaeton, hip hop czy pop.

Spokojnie nadaje się na różnego typu imprezy klubowe i jest idealny dla osób lubiących wyrażać swoje emocje oraz charakter przez taniec.

Stwora Sylwia

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Mądra pochwała, twórcza krytyka

pobierz

Jak nauczyć dziecko dbania o porządek

pobierz

Ziołowa apteczka

pobierz

Zdrowy kręgosłup i stawy

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 27941 )
Array ( [docId] => 27941 )