Okulary do jazdy na rowerze

Kategoria: Sport
Autor: Łozińska Agnieszka
Data: 09-05-2012 r.

Sklepy rowerowe oferują wiele akcesoriów do rowerów, których można użyć podczas jazdy jednośladem. Wśród nich znajdują się także okulary do jazdy na rowerze. Jak zatem wybrać odpowiedni do naszych potrzeb sprzęt?

Szkła w okularach do jazdy na rowerze

Najważniejszym kryterium wyboru okularów do jazdy na rowerze powinny być szkła. Po pierwsze należy zwrócić uwagę z czego są one wykonane. Warto tutaj wybrać materiał, który nie będzie łatwo się rysował i jednocześnie będzie dość lekki i wytrzymały. Dodatkowym atutem będzie filtr polaryzacyjny przeciw promieniom słonecznym.

Istotny jest również ich kolor. Bardzo często można spotkać rowerzystów i kolarzy noszących okulary o żółtych lub pomarańczowych szkłach. Ten kolor jest najbardziej uniwersalny. W przypadku mocnego słońca warto założyć szkła ciemne lub przyciemniane, tzw. fotochromowe. Będą one zmieniać odcień w zależności od warunków panujących na trasie.

Konstrukcja okularów do jazdy na rowerze

Kolejnym istotnym elementem okularów do jazdy na rowerze są zauszniki. Powinny one być maksymalnie elastyczne, ale także odpowiednio przylegać bez zbędnego ucisku. Dobrze dobrany sprzęt nie powinien spadać z głowy jeśli ją pochylimy i potrząśniemy. Warto też przemyśleć zakup okularów z gumką, która będzie dodatkowo przytrzymywała okulary na naszej głowie.

 

Przydatna jest także możliwość wymiany szkieł. Pozwala ona dowolnie dobierać rodzaj szkieł do panujących warunków i preferencji. Przydaje się ona także, gdy uszkodzimy jedno ze szkieł. Istotną kwestią jest też rodzaj podkładek na nos. Ważne, żeby ta część okularów nie odgniatała się na nosie i nie raniła nas. Tworzywo zbliżone do gumy będzie dla nich najlepszym materiałem. Pamiętajmy, że okulary nie mogą także ślizgać się na naszym nosie.

Okulary rowerowe są bardzo przydatne, szczególnie podczas długiej jazdy. Pozwalają one ochronić oczy przed szkodliwym działaniem słońca, a także zapobiegają wpadaniu do oka drobnych insektów i zanieczyszczeń.

Łozińska Agnieszka

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Mądra pochwała, twórcza krytyka

pobierz

Jak nauczyć dziecko dbania o porządek

pobierz

Ziołowa apteczka

pobierz

Zdrowy kręgosłup i stawy

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 27987 )
Array ( [docId] => 27987 )