Jak zostać sędzią piłkarskim

Autor: Stwora Sylwia
Data: 22-05-2012 r.

Uważasz się za eksperta piłki nożnej? Oglądając mecze piłkarskie często nie zgadzasz się z decyzją sędziego i twierdzisz, że Ty na jego miejscu postąpiłbyś inaczej? Nie narzekasz na swoją kondycję, a dodatkowo chciałbyś zarobić pieniądze, łącząc przyjemne z pożytecznym? Spróbuj swoich sił jako sędzia piłkarski.

Wymagania

Podstawowe wymagania, jakie musi spełniać kandydat na sędziego piłki nożnej to ukończenie 17 lat oraz posiadanie minimum średniego wykształcenia, albo uczęszczanie do szkoły ponadgimnazjalnej, która kończy się egzaminem maturalnym.

Osoba taka powinna posiadać również podstawową znajomość zasad gry w piłkę nożną, zaświadczenie lekarskie o braku przeciwwskazań do czynnego sędziowania oraz zaświadczenie o niekaralności.

Kandydaci niepełnoletni muszą posiadać dodatkowo zgodę rodzica lub opiekuna prawnego na udział w kursie.

Kurs sędziowski

Kiedy kandydat skompletował już wymagane dokumenty, musi pójść do okręgowego lub wojewódzkiego Związku Piłki Nożnej, gdzie przejdzie rozmowę kwalifikacyjną, która najczęściej jest sprawdzianem wiedzy ogólnej o futbolu.

Po pozytywnym zaliczeniu tego etapu, kandydat zostaje zakwalifikowany do udziału w kursie. Musi wtedy uiścić opłatę wpisową w wysokości ustalonej przez dany OZPN, w ramach której dostanie książkę „Przepisy gry w piłkę nożną” oraz podstawowe wyposażenie arbitra, czyli kartki i gwizdek. Kurs zakończy egzamin teoretyczny oraz test sprawnościowy, będący zwykle testem Coopera, czyli trwającym 12 minut biegiem na jak najdłuższy dystans.

 

Po ukończeniu kursu, dana osoba zostaje członkiem Polskiego Kolegium Sędziów. Początkowo będzie mogła ona sędziować spotkania najniższego szczebla polskich rozgrywek piłkarskich. Awans na wyższy poziom będzie możliwy dzięki prawidłowo wykonywanej pracy oraz zdaniu odpowiednich egzaminów na zakończenie sezonu ligowego.

Stwora Sylwia

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Mądra pochwała, twórcza krytyka

pobierz

Jak nauczyć dziecko dbania o porządek

pobierz

Ziołowa apteczka

pobierz

Zdrowy kręgosłup i stawy

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 28134 )
Array ( [docId] => 28134 )